Zaspali jsme

Vláda schválila 27. 9. 2011 návrh na vyrovnání s církvemi. To už se jednou stalo a psal se rok 2008. Na poslední chvíli jsme do jednání vlády přivezli ještě horkou brožuru s čísly a návrhem zákona v černé limuzíně. Byla okamžitě rozdána ministrům a novinářům. Vláda měla připravený plán diskuse a možná i ústupové verze. Vyrovnání se však nelíbilo. Možná Hradu, možná vnitřním kritikům tehdejšího arcibiskupa a snad i politikům. Ti vše nakonec sklopili, a tak to máme na stole nyní. Rozdílem je, že církev dostává v poměru více nemovitostí, lesů a polností, než peněz. Výhoda či nevýhoda toho rozdílu se teprve ukáže. Jisté je, jak stále opakuji, že se s blokovaným majetkem celé tři roky stejně hýbalo, že se dokonce i prodával.

Pokud to projde Parlamentem, co s finančními prostředky udělá moje církev? Jaké má plány? Když se v roce 2008 někdo z novinářů zeptal, zda nějaké plány jsou, odpovídali církevní hodnostáři krčením ramen. Když za katolíky odpověděl biskup Radkovský, že část bude investována pro zhodnocení, vrhli se na něj, až mi jej bylo líto.

Co my? Zatím se proslýchá, že se peníze dají podle počtu členů na sbory. A tečka. To považuji za špatný vtip. Znamená to, že by se měly sbory pokusit o navýšení členů sborů. A myslím, že bychom se mohli do měsíce pyšnit třeba stočlenným sborem. Nebyl by to problém.

Pokud budou definovány peníze navíc jako peníze do sborů nebo na zamáznutí dluhů po divokých stavbách, pak to svědčí o naší neprozíravosti. Pokud počítáme s tím, že vše v církvi zůstane tak,
jak je, včetně personálu církve v ústředí, včetně dalších činností, pak jsme podle mého pohledu prohráli.

Já jsem už v roce 2008 navrhoval toto:
1. Dobrou analýzu skutečných potřeb stávajících sborů po stránce personální (někde jsou dva lidé hříchem a někde by se dva lidé hodili z hlediska rozsahu území a dalších misijních aspektů) a na základě toho udělat (proto jsem chtěl jasnější senioráty už v roce 2002 a opět letos v květnu ve formě pozměňovacího návrhu – viz závěrečnou část dokumentu - zde) strategický plán jednotlivých seniorátů a více samostatnosti do jejich hospodářského rozhodování, včetně plánu evaluace toho, jak se s prostředky hospodaří...
Z této strategie pro senioráty udělat strategii pro celou církev, v níž by byla zohledněna bílá místa republiky a korigovány zdroje pro dané senioráty.

2. Pokud nenastartuje (a jak říkám: je na to málo času) jiné chápání řízení církve, pak bych se stejně klonil k dělení částky vyrovnání na jednotlivé projekty, které budou o částku soutěžit podle kritérií dobře postavených dopředu. Opět se bude jednat o misijní projekty a projekty vedoucí ke stabilitě sborů - třeba pět grantových okruhů a v nich rozdělovat alokované částky. Cílem těchto peněz je vytvořit nové zdroje, nové peníze - v lidech, kteří skrze ně přijdou. Tyto systém má dobře propracovaný struktura MAS, ve které pracuji.

Okruhy projektů by mohly být následovně:
- Sociální - pomoci lidem bez rozdílu vyznání a bez vyznání žít a pracovat
- Zdravotnický - senioři a děti
- Mládež a dorost - vzdělání a získání dovedností
- Komunikační - "popelka" vztahů k veřejnosti (media, marketing, fundraising atp.)
- Misijní - soutěž o vybarvení nejbělejšího místa bez křesťanů na mapě ČR - sociální a kulturní dopad...

Dělit 25 mil. ročně je opravdu málo, ale vytváří to důvěryhodný model, na který se pak dá navázat skutečným nadačním fondem do kterého lze získávat zdroje různými způsoby.

Kdyby bylo na mně, vyhlásil bych tyto programy (dopředu připravené od roku 2008) právě ve chvíli, kdy začal hořet sever republiky. V pohraničí byly kláštery - V. Brod, Zlatá Koruna, Broumov, Krupka... Proč? Protože tam bylo dobré kultivovat ducha mnichů, ale především zem kolem a lidi v ní. Kdyby těchto klášterů nebylo, nebylo by nevídaného rozmachu oblastí pod vládou klášterů. A země by nebyla zabezečena u hranic.

Proč jsme nepropočítali a nepřipravili (teď je už málo času) program, který pomůže vrátit právo a spravedlnost a práci lidem v pohraničí? Když Romové a jiní za jednu místnost v ubytovně platí městskému úřadu ve Varnsdorfu 20 000,-Kč, proč jim nedat možnost práce a bydlení? Že jsou to Romové? Jistě, a proč se to povedlo například v Českém Krumlově a ještě jinde? Církev stojí mimo všechny snahy, zabývá se věcmi, jejichž mediální dopad jí jen a jen škodí. Průvody, slavnosti, festivaly... Na to nás užije.

#1 Re: *Zaspali jsme
Can Pilates make you look taller?, <E-Mail> / 9 08 2017 - 19:46  

That is a great tip particularly to those new to the blogosphere.

Simple but very accurate information… Appreciate
your sharing this one. A must read post!

[ Reagovat (0) ]
#2 Re: *Zaspali jsme
fake yeezys china, <E-Mail> / 2 02 2018 - 01:57  

Five-time NBA All-Star and Oklahoma City Thunder small forward Paul George has collaborated with designers from Nike and PlayStation to create a new breed of sneaker inspired by the DualShock 4 controller.

[ Reagovat (0) ]
#3 Re: *Zaspali jsme
Yeezy 500 Super Moon Yellow Replica, <E-Mail> / 2 04 2019 - 10:13  

an online dictionary somewhere defines the word as, “the belief in two equal gods”…well you would have to be a firm believer in no god at all, not to laugh at the very sight of this word on the label of any piece of apparel.

[ Reagovat (0) ]

Přidat komentář

Opište kód z obrázku.

XML kanál pro komentáře: RSS | Atom