Zábradlí

Před školou bývá zábradlí. Děti vyběhnou plnou silou ze školních vrat a už jen existence zábradlí je ohýbá doleva či doprava, protože přes ulici nemohou přímo. Některé děti na zábradlí posedávají a proberou co na fejsbuku psali kamarádi a kamarádky či spoustu dalších věcí. Občas na zábradlí vyvedou nějakou gymnastiku, vymění taháky, odvážně vytáhnou cigáro. Zábradlí je jistota.
Ale zábradlí končí a nebude. Pět kroků napravo a pět nalevo – a konec. Je třeba se začít chovat dospěle a respektovat danou skutečnost.

Teď proč to píšu: Funkce Desatera či Blahoslavenství je považována za zábradlí dané lidem. Když jej budou respektovat, nestane se nic zlého. Jsou lidé, kteří na zábradlí dělají výmyky, jiní se jej křečovitě drží a pohybují se v rytmu retardovaných dětí dopředu a dozadu. Zábradlí je pro ně životem.

Zábradlí však naznačuje linii ulice, práh bezpečí a nebezpečí. Čáru Boží milosti. Zábradlí předpokládá, že se k němu třeba ani nedostaneme. Mimo zvláštní případy se jej ani nemusíme dotýkat. Nicméně je rozumné linii jím naznačenou respektovat. Proto jdeme v jeho směru, i když tam ono samo už není. Naší silou není ten chladný kov trubek, ale teplá ruka táty, který stál na nejbližším nároží a teď s námi měří svými kroky chodník k domovu. Po cestě vypravuje další kapitolu z Hobita a nebo poslouchá vyprávění o tom, co bylo dneska ve škole, jak na tělocviku a co v matice. Popláče si kvůli pětce a přitiskne synka s velkým pochopením, protože se poprvé zamiloval – do slečny učitelky. Samozřejmě s ním se dají přejít všechny křižovatky a mimoúrovňové přechody.

Ti, co zůstanou stát u dveří, jsou podobní těm, pro které nepřišel táta. Stále jej čekají. Zbude jim to zábradlí. Můj starý učitel mi říkal, že bídou všeho křesťanství je špatné chápání Desatera. Samozřejmě i Blahoslavenství. Pro křesťany je to klandr, ke kterému přimrzli. Antonín Voříšek, jak se jmenoval starý učitel, zemřel dva měsíce před listopadem 1989. Nedožil se ho. Kdyby žil dnes, byl by ještě smutnější, protože jsme se zábradlí dosud nepustili. Vzpomínám na něj, protože mne učil kázat tak, aby křesťané poznali tátu, který přišel pro každého přece včas!

#1 Re: *Zábradlí
Foot Issues, <E-Mail> / 10 08 2017 - 02:44  

Hey There. I discovered your weblog using msn. This is a very smartly written article.

I'll be sure to bookmark it and return to read more of your helpful info.
Thanks for the post. I will certainly return.

[ Reagovat (0) ]
#2 Re: *Zábradlí
adidas Yeezy Boost 350 V2 Zebra, <E-Mail> / 2 02 2018 - 02:27  

Even before West’s own line of shoes had expanded beyond the high-top, boot-like 750, he was putting Boost on people’s minds. In May 2015, a month before the Yeezy Boost 350 “Turtle Doves” dropped, West was spotted in a pair of all-white Adidas Energy Boost ESM sneakers.

[ Reagovat (0) ]

Přidat komentář

Opište kód z obrázku.

XML kanál pro komentáře: RSS | Atom