Vánoční články pro KURÝR

Říčanský zpravodaj má také jednu stránku pro oznámení církví. V tomto roce přišla řada na mně. Ten uveřejněný článek si můžeta najít na straně 14 v internetové verzi KURÝRA, kterou najdete zde. neuveřejněnou verzi, tedy druhou verzi najdete zde. Klikněte si na nadpis a čtěte.

A na Zemi pokoj...
Co jen pamatuji, rozkošně se zmatkuje s kouskem vánočního evangelia, který čteme od úst andělům: „Sláva na výsostech Bohu a na Zemi pokoj, lidem dobrá vůle!“ A snaživý posluchač Alois Votruba poopraví čtenáře u pulpitu tak, aby jej slyšela celá kostelní lavice: „Píšou tam: ...lidem dobré vůle!“ Manželka, která má přirozenou úctu k Votrubově biblickému badatelství, slyšitelně vzdychne. Tím je debata téměř u konce.

Rozhovor se s novou silou rozhoří u sváteční tabule. U stolu chybí Jiřka, která začíná zanedbávat rodinné rituály. Zvláště od té doby, co se kolem ní točí ten mládenec. Otec rodu to pochopitelně nerad vidí. Pečená kachna se zelím ale už trůní na poledním talíři a osazenstvo oválného stolu snaživě diskutuje andělské poselství. Přičemž patriarcha Votruba drží svou s výkladem, že i Pán Bůh a jeho andělstvo uznává, že jsou na světě slovutní vyvolení a dobří lidé. Těm patří pokoj, oni jsou totiž dobré vůle, neboť se o ni zasloužili.

Mládí bývá smířlivé a tolerantní, takže svoje slovo musí mít i potomek Vilém. Dalo by se místo potomek nepozorným přepisováním napsat i holomek, protože pověst Votrubům jejich Vilém příliš dobrou nedělá. To nemluvím už o škole, ale o práci a o řemesle. Ten zase zastává liberální verzi, že jsou lidé dobré vůle všichni a jim je lifrován ten pokoj plošně, neboť to bez něj nepůjde. Vilém tím pokojem myslí především na to, aby mu nikdo nemluvil do života. Mladý Votruba bude jistě aspirovat na nějakou veledůležitou obecní úlohu. Tedy, rodokmen na to má, bydliště v obci je už odvěků a patřičné pochopení spasitelské úlohy také. Když vysvětloval to, jak se ten pokoj lifruje, bylo o poznání více tmavého zelí na ubruse. To ale nikdo, mimo paní domácí, nevnímal.

Nad hromadou nádobí pak paní matka jen tak neslyšně špitne, že by byla moc ráda, kdyby byl někdo té dobré vůle, aby jí šel pomoci. To však jako když hrách na stěnu háže, protože rodina sedí u počítačů a nebo zařezává na kanapi. Vánoce jak z magazínu! Anděly o Vánocích slyší jen někteří. Jiřka poslouchala evangelium z kůru a na oběd se nedostavila, protože cvičila se sborem na večerní. V té chvíli stála provinile ve dveřích kuchyně a pokoušela se vysvětlit svoje zpoždění. Když zahlédla šedou únavu v očích maminky, vrhla se na nádobí okamžitě. Jedno, zda se knedle ohřejí teď nebo za chvíli. „Hlavně, když u nás doma bude pokoj a všem lidem dojde dobrá vůle,“ parafrázuje evangelium po svém, protože na kůr je od pulpitu špatně slyšet.

Tak aby dobrá vůle došla nám všem! Budeme ji pro další rok potřebovat!

 

#1 Re: *Vánoční články pro KURÝR

Your mode of explaining everything in this post is truly nice, all be capable of easily be aware of it, Thanks a lot.

[ Reagovat (0) ]

Přidat komentář

Opište kód z obrázku.

XML kanál pro komentáře: RSS | Atom