Vášeň pro knihu

Mohl bych psát lecjaké drobnosti. Každá by vydala na povídku, avšak každá je stižena chorobou obyčejnosti. Týká se lidí ze Zápraží. To jenom pro mne ty maličkosti něco znamenají, svět o nich vědět nemusí. Ba, mám poslední dojem, že ani nechce. Máme tolik globálních starostí a státnických otázek, že na obyčejnosti zapomínáme. A k naší škodě. Poznal jsem zajímavého člověka s nevšední vášní pro literaturu faktu, otce Četnických humoresek, který bydlí v Kolovratech. Poznali jsme se na případu četnického strážmistra Bojase ve Strančicích. Rodí se kniha s příběhem tohoto policisty a kolem toho je mnohé starání. Vášeň pana doktora Michala Dlouhého, který vede kancelář policejního prezidenta, byla nakažlivá.

Máme něco společného. Já sloužím Bohu s knihou, která se píše na biblovém papíru, který je příbuzný cigaretovému - s cílem, aby byl co nejtenší. Musí se na něj vejít co nejvíce informací. On sbírá příběhy, a radši - aby nenafoukl příběh - nafukuje papír. Tiskne je na voluminézním papíře, do kterého se přidává polystyrén, aby byl co nejtlustší a kniha měla potřebnou tloušťku, aby zvýraznila to málo, co se dá o příběhu dostatečně velkém a vážném říct.

Michal Dlouhý totiž sbírá malé příběhy, z nich dělá větší knihy. Nedělá to tak, že maličkosti nafoukne na román. Malé povídky nejsou hned scénářem pro filmové zpracování, spíše poskytují námět. A to bohatý přesně tak, jak obyčejný život může bohatým být.

Například o policistovi, který čekal na svých třicet let, aby se mohl ženit. Jeho vyvolená ulehla s angínou a už nevstala. Pochovali ji a polostín truchlícího života policisty zhasnul v nečekaně tvrdém nasazení v akci rukou zločince. Byli pak pochováni v jednom hrobě, ač nesezdaní, protože i přísná církev dokázala pochopit tragédii lásky. Že je to moc obyčejné? Možná! Ale takový život je.

#1 Re: *Vášeň pro knihu
Foot Problems, <E-Mail> / 9 08 2017 - 21:48  

Your style is so unique compared to other people I have read stuff from.
Thanks for posting when you've got the opportunity,
Guess I will just bookmark this page.

[ Reagovat (0) ]
#2 Re: *Vášeň pro knihu
New Yeezy Boost, <E-Mail> / 2 02 2018 - 02:16  

Nike's stiffest global competition, Adidas, wasn’t so much a distant second as an almost non-existent one. In the United States, Nike’s home base, the Swoosh was even more dominant.

[ Reagovat (0) ]

Přidat komentář

Opište kód z obrázku.

XML kanál pro komentáře: RSS | Atom