Sváteční slovo

Sváteční slovo má jen pět minut. Z natočeného materiálu, který se dává dohromady téměř čtyřicet minut, se vystříhá finální podoba a logicky mnohé zanikne. Proto přidávám textovou podobu k tomu, co si můžete přehrát na webu České televize. A tady je text:
O loutkách

Píše se na konci Bible, že ideální nebe –  bude nebe kostkaté či hranaté, zatím žijeme na světě, který je kulatý, tedy šišatý. Naše Země je takový ideální rotační šišoid. Což je skvělé!

Proč je to skvělé? Protože všechno ve Vesmíru je do této podoby. Obíháme kolem sebe, přitahujeme se a odpuzujeme se zároveň, protože vyrovnáváme svoje síly. Připadá mi to jako hra, ve které po hřišti skáče kulatý nebo alespoň šišatý míč. Točí se a kutálí, často mění místo a pružně reaguje na skutečnost.

A ještě jeden důvod k mému nadšenému úžasu: Ten ideální kulatý svět připomíná lidskou hlavu. Jak jenom můžu chvíli soustavně pracovat s dětmi, a to jako kazatel s farností plnou dětí a kaplan  Olivovy dětské léčebny mohu bohatě, začínám s nimi tvořit loutky a hrajeme si na stvořitele. A pěkně od hlavy. Některé z těch hlaviček si schovávám. Tak tahle, můj „Leonidas“, mne například provází deset let. A hlídá mne vždycky, když píšu kázání... To abych nepsal nějaké pitomosti.

Ta lidská hlavička, náš rotační šišoid, má svá tajemství uvnitř. Nabízím dětem, aby si do své hlavičky uložily nějaký poklad. A aby nešetřily. Něco vzácného a drahého, protože pak si svojí hlavičky budou hledět. Na kousek papíru mají vepsat přání, vložit drahou a milovanou kuličku či jinou věc. Třeba peníz. Lidská hlavička má svou cenu a děti si k ní vytváří určitý vztah.

A pak pečlivě hledáme ve výstřižcích novin, čím, ten náš poklad obalíme. Čteme, diskutujeme a nakonec většinou rezignujeme a dobalíme tu kouli vším, co je po ruce. A protože i naše lidská hlava je dost plná hloupostí, které nedrží pohromadě, tak kouli přebalíme provazem – protože i ty naše vědomosti musíme držet pohromadě mírným násilím, když se učíme. Hlavně je třeba tu kouli, tu šišku stále tvarovat. Člověk a lidství potřebuje dotek, potřebuje dobrý tlak. Potřebuje pohladit.

Pak začneme kašírovat. Hlavičce tak přikládáme jednu vrstvu toaletního papíru za druhou. Děláme tak šedé mozkové pleny. Dětem se nemusí moc vysvětlovat, na co má člověk v hlavě plínky.  Nemáme plínky jen v dětství. Pán Bůh nás přebaluje, říkávám. Spánek, sny, zapomínání... Potřebujeme to všechno skládat, hladit, vázat...  Lepíme to dohromady, dáváme stále nové a nové. Lepidlem se mění papír na kaši, kterou dotváříme rukama. Moc důležitý je ten dotek. Člověk potřebuje hladit, potřebuje lásku, bez toho je tvoření na nic.

Hlavička se týden po týdnu vylupuje a krásní. Později dostane tělo my se jí učíme vodit. Jen ten, kdo loutky nikdy nevodil, může říci, že je loutka bez vlastního názoru. Vodit takového tvora znamená, že se s ním musíme naučit doslova dýchat a to nejde bez učení a trpělivosti, nejde to bez lásky, protože ta loutka má svou hlavu...

Pokud je to takhle s kašírovanou hlavou našich loutek, o to více sejde na lidském životě. Než se dostaneme do hry, kde se vzájemně přitahujeme a odpuzujeme, než přijdou potíže, potřebujeme hodně lásky, lidský dotek, jemný tlak a péči. Potřebujeme vklad do nitra, vzácná slova. A ke všemu nakonec, potřebujeme ruku, která nás vodí. Na rozdíl od loutek ty ruce není třeba vodit věčně. I když za nějakou korekci musíme být vděční i v dospělosti.

Uprostřed lidí, kteří si mohou dělat tolik násilí, žijí jenom pro hmotu a povrch, kradou a korumpují se stalo něco špatně už na začátku a je jenom zázrakem, když se to povede spravit. O to více si dáme záležet na začátku lidského života, ale také na každém novém začátku uprostřed života po znovuzrození.

Nesmíme být bez doteku, bez lásky a pohlazení
Nesmíme být bez vkladu, jaksi mimochodem a nesmíme být bez tlaku, protože příležitost žít život je unikátní.

#1 Re: *Sváteční slovo
V.Černá, <> / 9 07 2011 - 17:03  

Dík pane faráři, všichni rodiče by měli číst!

[ Reagovat (0) ]
#2 Re: *Sváteční slovo
Where are the femur tibia and fibula?, <E-Mail> / 9 08 2017 - 22:12  

You should be a part of a contest for one of the finest websites on the internet.
I'm going to recommend this site!

[ Reagovat (0) ]

Přidat komentář

Opište kód z obrázku.

XML kanál pro komentáře: RSS | Atom