Rozhovor - krajina slov

Nedávno jsme vedli hovor nad filmem The Sunset Limited (HBO, 2011, režie Tommy Lee Jones, námět Cormac McCarthy). Moc to doporučuji vidět ve skupince a debatovat. V textu souboru poznámek ke stažení píšu:

"Bůh se ptá, kde je Adam (viz Genesis 3). Možná se neptá na místo, ptá se proto, aby si Adam odpověděl, kam až zašel. Ptá se, aby si Adam sám položil otázku, proč se stydí, proč se bojí, proč se stalo, co se stalo. Adam hned odpovídá. Ale nic mu jasné není, protože by řekl, jak daleko došel. Vždyť jedl ze stromu. Ale to nepustí přes rty. Proto se Bůh ptá dále po důvodech... Adam najde jediný důvod: “Eva!” a Pán Bůh ten důvod zná, ale ten slyšet nechtěl. Evy se ptá ale velmi přímo. “Co jsi to udělala?” Ona má jedinou odpověď: “Had!” To je dramatický rozhovor, protože to vypadá na konec konverzace. Bolestivé mlčení, odchod z krajiny slov, z ráje.
Někteří lidé se ptají jako Bůh, ale jako Bůh se ptát nemůžeme. On věděl. Nemůžeme Boha ani zastupovat. Jsme Adamovi synové a dcery Eviny, musíme se snažit klást otázky sami sobě i druhým, protože jsme nevědoucí.

#1 Re: *Rozhovor - krajina slov

Having read this I believed it was really informative.
I appreciate you spending some time and energy to put this information together.
I once again find myself spending a significant amount
of time both reading and leaving comments.
But so what, it was still worth it!

[ Reagovat (0) ]

Přidat komentář

Opište kód z obrázku.

XML kanál pro komentáře: RSS | Atom