Rád provokuji

Věším na web také názory jiných. Velice zajímavý mi připadne článek mého přítele Petra Fialy o muži, kterému bylo dáno jméno Ötzi. Asi jej znáte z obrázků a nebo si jej připomeňte na stránkách http://iceman.eurac.edu/

Tentokrát je však řeč o tom, čemu v dnešních pojmech říkáme akupunktura, jedněmi křesťany zavrhovaná a jinými podporovaná a objevovaná. Když křižovatka názorů, tak tady je příležitost přemýšlet a namítat.

#1 Re: *Rád provokuji
Zuzana Novotná, <E-Mail> / 19 05 2010 - 18:33  

Akupunktura
(add:http://www.sysifos.cz/index.php?id=vypis&sec=1170918839)

O akupunktuře se zmíním jen letmo. Dovolává se především tisícileté čínské tradice a také své relativní účinnosti při některých bolestivých či psychicky determinovaných stavech organismu (psychosomatických obtížích). Vpich jehly do podkoží je samozřejmě mnohem mohutnější zásah do naší tělesné schránky než například působení homeopaticky zředěného farmaka. S akupunkturou zdůvodňovanou protikladným působením principů jin a jang nelze polemizovat, podobně jako nelze polemizovat s náboženstvím. Poněkud odlišná situace však nastává, když zejména západní akupunkturisté začnou hledat způsob jak spojit akupunkturu s moderní medicínou.

Je nutno uznat, že v blízkosti povrchu těla se nachází řada nervů a nervových uzlin, které lze stimulovat a dosáhnout tak ovlivnění některých fyziologických funkcí. Například je všeobecně známo, že stlačením bodu pod nosem můžeme předejít kýchnutí. Takovýchto míst však není na povrchu těla příliš mnoho. Nepodařilo se dosud objevit žádné lokální morfologické struktury, které by korespondovaly se stovkami konkrétně uváděných akupunkturních bodů nebo tzv. akupunkturními drahami čili meridiány. Dokonce i měření snížené elektrické impedance v těchto bodech se jeví jako sporné. Lze říci, že v těchto místech lze snadněji tkáň podráždit elektrickým proudem - je však toto místo skutečně totožné s klasickým akupunkturním bodem? Na základě jakých úvah došlo k tomuto ztotožnění?

Zvláštní diskusi a také odmítnutí by si zasluhovala tzv. aurikulární akupunktura, která vystačí s vnitřním povrchem boltce a zbytek povrchu těla nepotřebuje.

Zajímavá a i z hlediska lékařské etiky krajně problematická je tzv. elektroakupunkturní metoda dle dr. Volla. Jejím provozováním se jen v naší zemi živí minimálně desítky lékařů a nikterak se tím netají. Na základě (nestandardně) změřených impedančních charakteristik akupunkturního bodu je vytvářen, tvarován elektrický impuls, který má mít specifické léčebné účinky. Na internetu probíhala a sporadicky je dosud vedena zoufalá diskuse s propagátorem této metody, který trpí uhlířskou vírou, že takto lze efektivně léčit diabetes a zejména syndrom diabetické nohy. Tato metoda se používá i pro testování vhodnosti homeopatického léku nebo tzv. nosody. Testovaná osoba např. drží v ruce skleněnou ampuli (sic!) s homeopatikem či nosodou a na základě elektrických odpovědí v akupunkturním bodu se určuje vhodnost tohoto léčiva. Léčivo lze dokonce simulovat elektrickými impulsy generovanými počítačem - v homeopatii má jíž totiž vlastně o přenos informace. Proto lze léčit i prostřednictvím počítačové sítě. To není vtip, ale do pseudovědeckého hávu zabalené blouznění léčitelů a jim příbuzných lékařů, kteří si v klidu a chráněni zákony vydělávají na lidské hlouposti.

V souvislosti s EAV mě napadá jistá podobnost s opravářem televizorů, který snímá osciloskopem průběhy elektrických napětí na víceméně libovolných místech povrchu nesprávně fungujícího přístroje. Tyto průběhy potom modifikuje a ve stejném místě vysílá zpět do přístroje. Lze takto opravit televizor? A lze doufat, že by takto mohlo být "opraveno" něco, co je o mnoho řádů složitější - totiž lidské tělo?
http://www.sysifos.cz/index.php?id=vypis&sec=1254915103

[ Reagovat (2) ]
#1.1 Aurikuloterapie: kritika a veda
MUDr. Zlatko KUSENDA, <E-Mail> / 14 08 2010 - 04:17  

Vazena pani MUDr. Zuzana Novotna: vas dvojriadkovy vyrok je skutocnou perlou medzi vsetkymi kritikami o aurikuloterapii. Rad ho budem pouzivat na prednaskach a skoleniach, pretoze krasne ukazuje nezmysly vytvorene ludmi, ktori hovoria o veciach, ktorym nerozumeju
P.S. k lekarskej etike sa vyjadrim nizsie, alebo nabuduce

Lekarska aurikuloterapia (aurikularna akupunktura = AA) je postavena na vedeckom zaklade, a je kompatibilna s najnovsimi vyzkumami v oblasti neurosciences; svojich odporcov mala a ma AA od svojho vzniku od prvych priekopnickych prac Dr Nogier-a, francuzskeho neurologa z mesta Lyon v 1956 r.

Ako exemplarny priklad "vedeckej" kritiky AA moze posluzit monografia troch ceskych autorov, (odteraz dalej autori; prof. MUDr. Jiri Hert , DrSC. anatom a prakticky lekar ; MUDr Jan Hnizdil, rehabilitacni lekar ; prof. MUDr. Karel Klener, DrSc. internista a onkolog): Akupunktura Myty a realita , Galen 2002, vydana s podporou Rady vedeckych spolocnosti CR a Ceskeho klubu skeptiku Sisyfos.

Kapitola 6 ma nazov pseudovedecka akupunktura, jej podkapitola 6.3. Mikrosystemy strany 132 -136 su venovane kritike AA. Ak pominieme aroganciu a posmesny ton akym sa hovori o AA, vacsina tvrdeni a argumentov tejto kritiky su nespravne a klamne. Kazdemu lekarovi s praxou v oblasti AA je zrejme, ze autori nevedia o com hovoria, ze nemaju ziadne prakticke a chabe teoreticke vedomosti v AA.
Na ilustraciu uvadzam text str 132, posledny odsek: zaciatok citacie
"Predstavu o mikrosystemech vsak pokladame jednoznacne za mylnou a nepochybne sarlatanskou. Existence mikrosystemu nebyla nikdy objektivne potvrzena, ani morfologicky, ani experimentalne. Nikdy nebyl popsan zpusob, jakym byly tyto systemy >>objeveny>objevitelu

[ Reagovat (2) ]
#1.1.1 Re: *Aurikuloterapie: kritika a veda
repliche orologi, <E-Mail> / 27 06 2016 - 05:25  

Ak pominieme aroganciu a posmesny ton akym sa hovori o AA, vacsina tvrdeni a argumentov tejto kritiky su nespravne a klamne.

[ Reagovat (0) ]
#1.1.2 Re: *Aurikuloterapie: kritika a veda

Thank you for the auspicious writeup. It in fact was once a amusement
account it. Look complicated to more brought agreeable from you!
However, how could we communicate?

[ Reagovat (0) ]
#1.2 Aurikuloterapie: kritika a veda 2
MUDr. Zlatko KUSENDA, <E-Mail> / 14 08 2010 - 04:26  

Na ilustraciu uvadzam text str 132, posledny odsek: zaciatok citacie
"Predstavu o mikrosystemech vsak pokladame jednoznacne za mylnou a nepochybne sarlatanskou. Existence mikrosystemu nebyla nikdy objektivne potvrzena, ani morfologicky, ani experimentalne. Nikdy nebyl popsan zpusob, jakym byly tyto systemy >>objeveny>objevitelu

[ Reagovat (0) ]
#2 Re: *Rád provokuji

Thank you for the auspicious writeup. It in fact was once a
amusement account it. Look complicated to more brought agreeable from you!

However, how could we communicate?

[ Reagovat (0) ]
#3 Re: *Rád provokuji
How do you stretch your Achilles?, <E-Mail> / 9 08 2017 - 21:22  

Hi, i think that i saw you visited my website so i came to “return the favor”.I'm attempting to find things to improve my
site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

[ Reagovat (0) ]

Přidat komentář

Opište kód z obrázku.

XML kanál pro komentáře: RSS | Atom