Purkrabka

Tak jsem se vydal na otevření nové, malé a alternativní školy. Purkrabku najdete na purkrabství škvoreckého zámku, v bývalém statku, vedle tzv. Nového zámku. Škola se narodila během pěti měsíců v památkově chráněném domě v majetku paní Zvolské (restituentky, která se na statku narodila a dostala jej zpět naprosto zdevastovaný). Ekonomiku celé školy dělá Míša Rybová ze říčanského církevního společenství (na obrázku s manželem), takže jsem měl o to větší důvod být na slavnostním otevření. Heroický zápas o postavení školky jsem pozoroval zpovzdálí a moc jsem mu fandil.
Žáci jsou z řad "přistěhovalců". Škola je samozřejmě zařazena mezi školské právnické osoby, takže má dotaci státu. Mají prvních čtrnáct žáčků. Vlastníci budovy chtějí budovat dál a poskytnou valnou většinu prostor statku - tedy tzv. Purkrabství, tedy i takzvaný Nový zámeček. Hned mezi dveřmi mne přivítala sympatická štíhlá mladá paní a docela dobře ustála moje jméno, ale maminka - paní Zvolská - mi začala děkovat, jaký úžasný jsem projektant. Ukázalo se, že Ing. M. Kvasnička se svým bratrem statečně projektovali školu plnou změn a dodělávek, protože jde o památkový objekt, kde bylo třeba dodržet procedury a některé věci prostě repasovat. Vše se vysvětlilo :-) Ale hned jsem byl doma.
Dcera a syn paní Zvolské jsou plně zapojeni do projektu. Paní Daniela Montoya, tak se nyní jmenuje dcera s manželem (Američan s italskými kořeny) je jeden pár a pak syn paní Zvolské s manželkou, nyní učitelkou ve družině, to je druhý pár. Pan Montoya zavzpomínal, jaké to bylo, když se loni na Silvestra rozhodli, že udělají základní školu. Chlapi se domluvili, že udělají základku a manžel to paní Daniele šel říct. Ta odpověděla: "Když chlapi řeknou že postaví základnu pro rakety, tak je taky poslechneš?!" Zahrála tím na jeho těžkou češtinu, kde občas jedna věc zní jako úplně jiná... Jenže oni nestavěli základnu, ale základku - a to se jim povedlo. Za pět měsíců je neuvěřitelné dílo na světě a iniciátoři pokračují úpravami dalších místností.
Zajeďte se do Škvorce podívat. Já měl možnost ochutnat buchty, potkat se se zajímavými lidmi a prohodit pár slov. Taky jsem viděl dobové dokumenty. Když jsem viděl fotky před rokem 1950, třeba dožínky v krojích z roku 1947, chtělo se mi brečet. Zvlášť když jsem viděl to úsilí a starou paní Zvolskou, jak si veřejně říká Pánu Bohu o požehnání, šly mi do očí slzy a přidal jsem své Amen.

#1 Re: *Purkrabka
ralph lauren outlet uk, <E-Mail> / 22 04 2016 - 08:34  

Save up to 60% when shopping at the Polo Ralph Lauren outlet store, visit now to find your nearest McArthurGlen designer outlet.

[ Reagovat (0) ]
#2 Re: *Purkrabka

My spouse and I absolutely love your blog and find the majority of your post's to be just what I'm looking for.
Do you offer guest writers to write content in your case?
I wouldn't mind producing a post or elaborating on a
number of the subjects you write related to here.
Again, awesome web site!

[ Reagovat (0) ]
#3 Re: *Purkrabka
Fendi iPhone X Case, <E-Mail> / 29 09 2017 - 05:55  

Half of Nike’s Flyleather is made from the skins of sensitive cows who didn’t want to die—the same struggling animals from the same bloody tanneries that produce any other leather

[ Reagovat (0) ]

Přidat komentář

Opište kód z obrázku.

XML kanál pro komentáře: RSS | Atom