Ptám se

Ve středu a ve čtvrtek příštího týdne mám strávit značnou část dne na ministerstvu kultury. Budu s kolegy posuzovat grantové žádosti sedmdesáti osmi církví, náboženských společností, farností a sborů, které žádají o podporu pro svoje aktivity. Druhý den žádosti šedesáti sedmi občanských sdružení a spolků, které podnikají cosi ve vztahu k nábožensko-kulturním aktivitám v roce 2009.

Mám pro vás jednoduchou otázku: Kolik žádostí přišlo z naší církve či z občanských sdružení spojených s naší církví? Odpověď je prostá: Ani jedna. (Vnímavý čtenář jistě tuší, co bude následovat a položí mi otázku: Kolik žádostí jste podal vy, bratře, či váš sbor? Žádnou?!) Z tohoto programu jsme loni žádali dotaci na kampaň k zákonu o narovnání mezi státem a církvemi a jednoduše jsme nemohli žádat opět, protože jsme minule dostali - nebyli bychom úspěšní. Měli jsme tam ovšem ještě jednu žádost navíc, pochopitelně neúspěšnou.

Tak proč nic neděláte - když jste dostali dotaci? Dostali jsme ji, sehnali k ní dalších 300 000,- Kč a realizovali ji. Když bude někdo ochoten zaplatit provoz týmu, jsme samozřejmě připraveni. Když bude někdo mít zájem odkoupit projekt a pokračovat v něm, také má  možnost. Občanské sdružení ale nemůže pracovat "na vítr". Proto se nic neděje. Ani jedna církev nám nedala ani jednu korunu :-)

V souvislosti s tím se ptám dále - a tentokrát s účastníky jednoho semináře k církevnímu majetku, který se konal pro Východočechy v Novém Městě nad Metují letos v únoru: Proč nemá církev spočítáno, jak bude postupovat v případě, kdy nedostane peníze - žádné - jenom ty, co dostává - všechny, které očekává ve vyrovnání? Proč nemá žádný rozpočet zahrnující rozvoj a hospodaření celé církve, žádný střednědobý plán? Proč si ještě nesehnala tým zralých ekonomů (především necírkevních), kteří by jí udělali audit - globální audit - tj. personální i finanční. Proč jsme nenajali firmu pro sledování veřejného mínění, aby nám udělal průzkum zájmu o naše produkty, o to, co nabízíme společnosti? Proč nemáme v církvi grantové oddělení? Proč nečerpáme z možností? proč nemáme generální model misie, ve kterém by se skutečně mateřským způsobem postavilo několik sborů za zrod nové práce v předem vytipovaném místě?

Chybí mi toho osudově mnoho. Ve které církvi? Inu i v té mé. Ale i v jiných, pokud mám přehled

Největším problémem bude to, když peníze z vyrovnání dostaneme. Jednoduše a prostě řečeno, bude to problém!

 

#1 Re: *Ptám se
Foot Issues, <E-Mail> / 10 08 2017 - 01:41  

I go to see daily a few web pages and sites to read content,
but this webpage presents feature based writing.

[ Reagovat (0) ]

Přidat komentář

Opište kód z obrázku.

XML kanál pro komentáře: RSS | Atom