Prezidentský sprint

Jan Švejnar, či někdo jemu podobný, by měl ještě chvíli počkat. Velcí soupeři s podivnou minulostí vyplácají síly, celkem rozumní kandidáti se okoukají, protože moc spěchali, a šašci splasknou. Na startovní čáře vše ztichne. Pokud o kandidatuře ještě pan profesor uvažuje, ať si nechá nějaký čas. Pak by měl přijít a zakleknout. Ovšem: Pokud je prezident skutečně zapotřebí, a já o tom stále nejsem přesvědčen, pak by jím měl být ten, kdo jím být vlastně nechce.

Nikdy si nenechám ujít olympijské sprinty. Je to taková nostalgie po tretrách. Letos mne zaujalo defilé kandidátů na vítězství, které zprostředkovávalo očko či jinak přenosná kamera. Obraz byl jistě vidět i na velkých obrazovkách olympijského stadiónu. Že se sportovci křižují, líbají amulety, to bych čekal. Ale vyděsila mne představení, taneční figury, zaříkání a čáry, které prováděli světoví běžci na startovní čáře. Každý měl svůj taneček a vůbec si nepřipadali trapně. Lid je mohutně povzbuzoval. Hned po vítězství běžci zvýšili cenu za svou účast v soupeření, kterou musí platit pořadatel závodů. Ovšem cenu neodpovídající a šílenou. Možná tyhle komedie odezní, ale spíše budou za čtyři roky ještě výraznější a plné jihoamerického napětí. A nesmyslné peníze spíše porostou.

Podobně mi připadají propagační akce startovního pole, které naběhlo na stadion k finále prezidentského sprintu. K tomu je ale ještě dost daleko. Všichni vystydnou, pokud se již rozcvičili. Jiří Dienstbier to dobře pochopil, když zveřejnil svoji kandidaturu. A Václav Bělohradský jej správně ocenil. Pokud to má probíhat takto, pak bych prezidenta zrušil a střídal v jeho úřadě nějaké ústavní činitele. Olympiády ale končí, zaklekne se do bloků a zasedne se do lavic. Následovat bude zase jen obyčejný život od pondělí do pátku. Od prvních metrů po cílovou čáru.

Ve sprintech zvítězili šampióni, jasně, ale ten, kdo vyhrál, to byla pořadatelská země. Olympiáda a tím spíš paralympijské hry se ekonomicky nevyplácí. To musel vědět i David Cameron. Olympiáda však má i jiné přínosy. Dodává ostrovnímu státu prestiž a upevňuje komunitu. Organizátorům se nepodařilo zajistit přes dodavatelské firmy dost bodyguardů, ale měli dostatek dobrovolníků. Ochota anglických seniorů a obecně mladých lidí je nebývalá. Politiku je tam zvykem dělat ode dveří ke dveřím, na dobrovolnících stojí také mnoho náboženských aktivit. Mezi jasné vítěze se řadí i organizátoři.

S návratem do běžného života ke mně přicházejí na kus řeči táborníci, poutníci a mezi mnohým, co z prázdnin docenili, byla právě komunita. Soudržná síla společnosti. Nově ji objevovali v lesích či na vodě. Při tůrách a v krizích přežívání v divočině. Nejde o toho, kdo byl první v cílové pásce, ale jde o komunitu.

#1 Re: *Prezidentský sprint
Can you get taller with yoga?, <E-Mail> / 9 08 2017 - 14:24  

Excellent article. Keep posting such kind of information on your blog.
Im really impressed by it.
Hi there, You've done an incredible job. I'll definitely digg it and in my opinion suggest to my friends.
I'm confident they'll be benefited from this web site.

[ Reagovat (0) ]
#2 Re: *Prezidentský sprint
choc, <E-Mail> / 30 04 2018 - 07:31  

Wow! This blog looks exactly like my old one! It's on a entirely different subject but it has pretty much the same page layout
and design. Excellent choice of colors!

[ Reagovat (0) ]
#3 Re: *Prezidentský sprint
choc, <E-Mail> / 30 04 2018 - 17:37  

You can certainly see your enthusiasm within the work
you write. The arena hopes for more passionate writers such as you who
aren't afraid to say how they believe. At all times go after your heart.

[ Reagovat (0) ]
#4 Re: *Prezidentský sprint
choc, <E-Mail> / 30 04 2018 - 17:37  

You can certainly see your enthusiasm within the work you write.

The arena hopes for more passionate writers such as you
who aren't afraid to say how they believe. At
all times go after your heart.

[ Reagovat (0) ]

Přidat komentář

Opište kód z obrázku.

XML kanál pro komentáře: RSS | Atom