Nový kostel

Na stránkách Respektu jsem našel článek o novém kostele. Je to kostel Církve bratrské. Mám proti němu mnoho námitek. Třeba, že v něm není byt správce domu, ale ploch kolem na uklízení sněhu, sekání trávy a shrnování sněhu je více než dost. Pak mne zaráží, že se kostel zakopává s betonovým skeletem do země; nemá se pak kam rozšiřovat. Ale hlavně mi vadí, že na něj nejsou peníze a ta skutečnost je podle stavitelů téměř humorná a snad i kladná při prezentaci celého projektu. Kostel se asi už musí postavit, základy jsou položeny, vybetonovány... Nicméně je to celé špatně! Co by církev měla dělat, když nebude stavět kostely?

Církev by v této chvíli měla něco dělat s panikou, která ochromuje slušné i neslušné lidi. Nedůvěřují ničemu a zalézají do svých ulit, aby nezchudli ještě více, protože úbytek na majetku je hluboce urazil a zklamal. Insolvenční poradny, to zní skoro jako nadávka, ale taková aktivita je více, než na místě.

Církev by měla mluvit o kráse pokání, protože si zatím nikdo nepřipouští, že pánbíčkáři mají podíl na krachu finančních institucí, mají podíl na přebujelém životě na dluh, a to hlavně tam, kde není z čeho splácet - přestože před pár lety existovala nezlomná víra, že Pán chce růst a prosperitu. Zatím se z Ameriky šíří takzvaná proroctví o velkých soudech, která jsou opsána ze širší škály scénářů ekonomů. Apokalyptické šílenství zatemňuje rozum ještě více, než byl. Blbost kvete přesto, že ještě není jaro.

Církev by měla mluvit o pokání i proto, že se člověka nesmírně uleví, když si připustí chybu, selhání, hřích.

Církev by měla začít využívat efektivně majetek, který má svěřen. Domy zateplovat, dělat rozpočty a definovat zbytečné ztráty. Měla by si sezvat naprosto nenáboženské ekonomy a prognostiky, kteří by jí udělali audit personální i finanční. Měla by kázat o hospodaření a učit své lidi podnikat podle starého benediktinského hesla "modli se a pracuj".

Církev by měla rozdávat! Třeba tak, že vyhlásí grantové řízení a přispěje od 10 000 třeba do výše 300 000 na projekty, ve kterých se lidská zvídavost ve víře v pravdu a lásku pouští do podnikání. Rozdávat se samozřejmě musí bez ohledu na víru či nevíru! A v podtitulu by mohlo být heslo: Podporujeme podnikání, protože ono podpoří nás. Grantové řízení církvi pomůže dělat kdekterá z institucí, které se to za poslední roky naučily.

Asi jsem z jiného světa, takže se musím stydět hned za dvě místa, kde se staví betonové skelety, aby nám - jako Církvi bratrské - udělaly ostudu před lidmi.

#1 Re: *Nový kostel
V.Č., <> / 10 03 2009 - 14:00  

Dobře vystiženo.

[ Reagovat (0) ]
#2 Re: *Nový kostel
Daniel, <E-Mail> / 9 04 2010 - 08:58  

Jsem vždy velmi vděčný, když lidé pracují s ověřeným a objektivními informacemi. Žel, není tomu tak u tohoto článku.Církvi patří pouze plocha pod kostelem. O okolní prostory se budou starat Technické služby, neboť tento pozemek si i nadále pro sebe rezervovalo město.S bytem správce se nepočítalo z důvodu výrazného prodražení stavby, které by bylo nad únosné možnosti stavějícího sboru. Nikdy místní církev nevnímala nedostatek financí na dostavbu kostela jako věc humornou. To je omyl. Kostel bude především díky obětem samotných členů dostaven s největší pravděpodobností do konce roku 2010. Kostel chce být otevřeným prostorem. Zpracovává se projekt k vyučování anglického či německého jazyka pro zvýšení kvalifikace sociálně nejslabších občanů města, filmový klub a další kulturně-sociální projekty zaměřené na široké spektrum obyvatelů města. A to za výrazné podpory místního církevního sboru. Fakta lze najít na www.novykostel.cz. Kazatele Daniela Kvasničku mám rád, ale z neověřených a neobjektivních informací v tomto článku je mi i kvůli mnohým obětem stavějícího sboru smutno. Daniel Smetana, kazatel Církve bratrské v Litomyšli

[ Reagovat (0) ]
#3 Re: *Nový kostel
How do you stretch your Achilles?, <E-Mail> / 9 08 2017 - 15:29  

It's an amazing piece of writing in support of all the internet viewers; they will obtain advantage from it I
am sure.

[ Reagovat (0) ]

Přidat komentář

Opište kód z obrázku.

XML kanál pro komentáře: RSS | Atom