Nová podoba

Tedy svou novou podobu bych asi nesehnal nikde. Obávám se, že to nepůjde. Ale komunikační kanály střídám častěji. Několik let už používám také podobu loga Agentury Nula, která vyjadřuje moje vyznání. Jsem úplná nula, ale Hebrejové mezi svými písmeny Nulu nečtou, jiná čísla čtou v písmenech. A někteří z nich říkají, že Nula značí tu největší sílu, kterou nejde vyčíslit. Moje vyznání v tomto logu tedy značí, že jsem ve službách Nejvyššího. Tady je také nová podoba blogu, jste na ni zváni a vítáni! Pokud budete číst dál, najdete některé důvody a argumenty pro takovou změnu.

Naposled jsem měnil při přechodu do Říčan. Jsou to tři roky. Moje galerie byla statická, nebylo možno do ní vkládat aktuálně nové fotky. Po tom jsem moc toužil i proto, že jsem přede dvěma roky přešel na digitální záznam fotografií. S požitkem... Fotograf vychovaný při deskových přístrojích, s klasickou výbavou profesorů Kalivody, Havelky a Boloňského, překročil svůj stín. Fotím při cestě, bokem. Neživím se tím. Vkládám do hledáčku to, co už mám někde vepsáno v sobě, jak říkají moderní teoretikové umění. Ale i celá moje stránka byla dost statická. Několik rámců, co nichž se dalo psát. Nic více. Žádné obrázky a další služby. Jsem za ty tři roky rád, hodně jsem se naučil, ale potřebovali jsme s mým synem změnu zvláště ve chvíli, kdy nám systém začal požírat data. Ještě, že mám své děti.

Přecházel jsem do Říčan s touhou jen farářovat, tedy povídat si s lidmi, vykládat Bibli, diskutovat s mládežníky i dospělými. Zformovat sbor Církve bratrské, který už je téměř připraven, tedy už se pokusil prohlásit samostatnost a jen kvůli detailům to neudělal. Realita byla jiná. A zjistil jsem to samozřejmě až když jsem přišel. Proč, jak a kvůli komu, to si posoudí Pán Bůh. Pravdou nebylo skoro vůbec nic, co se mi dopředu slibovalo. To mne radikalizovalo dvěma směry:

Pochopil jsem, že se musím postarat sám. A modlil jsem se o vidění cesty. Pán Bůh mi ji ukázal a připravil v tom, že jsem začal žít s lidmi, kteří byli ochotni v neděli přijít a občas něco udělat. Nebyl čas na velká gesta a velké akce. Nemělo smysl šlehat pěnu image církve za americké peníze a s virtuálními křesťany, kteří ještě úplně neví, co chtějí.  Mělo smysl začít pravidelně kázat, trpělivě předávat to, co jsem se naučil. Nepotřebuji pro to velký počet posluchačů. Dokonce nepotřebuji, aby mne tu lidé pochopili a poslechli. Nepotřebuji ani aby spolupracovali. Oni většinou nechtějí vůbec nic měnit, nechtějí nic dělat. To, co si z mé práce vzali, to si vzali. Pokud pokračují jen v poslouchání a pokyvování hlavami, pak si to musí pak vyřídit s Pánem Bohem, to už nebude moje věc. Já zvěstování věrný zůstanu a své církvi také, i když těch znaků církve nese velice málo. Tedy první radikalizace byla v důrazné závislosti na Ježíši Kristu a moci Ducha svatého. A v odmítnutí manipulace lidskými životy. Hezky řečeno, že!? A dal jsem si záležet. To jsou strašně důležitá slova.

A s tím souvisí druhá oblast. Kdybych tady ovšem u těch vyznavačských slov skončil, byl by to pánbíčkářský žvást a náboženské ukájení. Byly by to kecy, kterých je plný svět. Kecy kterými mají odvahu plnit faráři a kazatelé každé nedělní dopoledne zas a zas. K ničemu novému to nespěje, nikam to nevede. Když k tomu namícháte přiměřenou míru personální manipulace, byznysu či ždímání zahraničních peněz, tak můžete vypadat i úspěšně. Opak je ale pravdou. Přínos světu, jinakost života tu není. Pokud jsme křesťany pro provoz církve či naší party, jsme nejbídnější z lidí - parafrázuji Pavlovo zvolání z biblické epištoly!

Pán Bůh mi otevřel cestu mezi lidi Zápraží (kraje ZaPrahou), začal jsem se stýkat s obyčejnými podnikateli, všedními úředníky, unavenými zemědělci. Namíchal jsem k tomu byznysmeny čisté i nečisté. Zajímají mne lidé, kteří tu bydlí a žijí. Ať jsou to Pětihosty, Čtyřkoly, Aldašín či Jevany, Cukmantl či Mukařov, Hrusice či Kostelec u Křížku, Popovice či Jažlovice, jsou u mého srdce. jezdívám těmi vískami, fotím, povídám si se starosty či novousedlíky, hltavě se chytám každé příležitosti s těmi lidmi něco dělat a pro ně něco dělat. Musel jsem se naučit nové věci. Musím umět komunikovat s účetnictvím, musím umět vést, řídit, riskovat, jít napřed bez mzdy za práci, kterou si někdo honoruje vysokými částkami. A Pán Bůh se smiloval a jsou na světě projekty, které lidem pomohly, které daly možnost začít pracovat, podnikat a uživit se lidem kolem, které přinesly peníze z Evropy, a tak dále.

Což ale značí několik dalších věcí. Předně:

a) Nemám sílu na přemlouvání náboženských lidí, aby něco dělali či aby to dělali racionálně. Pomohu každému, ale nebudu zahřívat hady aby se rozhýbali a pak mne uštknuli. Své spolupracovníky si vybírám. Kážu všem, ale svoje spolupracovníky si vybírám. Těžko jsem zařaditelný do kandidátky Rady Církve bratrské, protože otevřeně už několik let pochybuji o její smysluplnosti v této podobě a organizačním schématu. A nemohu do ní kandidovat, abych ji zevnitř měnil - když se nejdříve pokorně podrobím a stanu se jejím členem. Požadavek na změnu není a já jsem manažerem změn. Je mi líto, ale pravděpodobně odmítnu i kandidaturu, o kterou jste mne někteří už žádali.

b) Jistě se ale nevzdám a nerezignuji proto, že jsem nedorostl kariérou do podoby církevní osobnosti. Už mne i daleko mladší přerostli - inu, ať je jim Pán Bůh milostiv. Neděsí mne to, je to dobře, pokud zároveň nezblbli, je to správné! Ani nebudu rezignovat proto, že by mne uštval nějaký náboženský šílenec. Nemám v plánu rezignovat z důvodů "neúspěchu" ani pod tlakem "pastýřsky vemlouvavých rad" k pokání z toho, co jsem až dosud dělal. Zatím s otevřeným hledím odpovídám těm, kteří volají po mém suspendování  nebo káznění. Samozřejmě nemají odvahu přijít a mluvit se mnou z očí do očí, nepotřebují se ptát a nepotřebují argumentovat. Potřebují jen plivnout a zasít nedůvěru. Takže takovým všem otevřu dveře k rozhovoru z očí do očí, ale nepodělám se před nimi. Usměji se a půjdu rychle zase něco dělat. Protože pro nějaké takové vnitřní bouře nemám čas a nebudu jim věnovat žádnou energii navíc. Zase i takové vlivy sílí a občas mi někdo napíše či zavolá, aby mne trochu postrašil. Mám pro strach uděláno! Ovšem: Pokud mne církev vyloučí, zvednu hlavu a půjdu. Doprošovat se nebudu. Stejně tak se nemíním poddat nikomu z těch, kteří mne už konečně chtějí vyrvat z toho poblázněného náboženství do světa byznysu, protože jsou přesvědčeni, že je mne pro církev škoda.

c) Pokud mi budou síly stačit a mojí rodině se mnou (kotrmelce posledních let nás vnitřně velice vyčerpaly) budu sloužit svému regionu v nasazení, které jsem naznačil a ze kterého nechci vymazat ani racionální projekty, v nichž se účastním na úrovni mimocírkevní. A taky mimoříčanské. Myslím tím na práci pro Osmu, práci pro mediální aktivity atd. Ale je možné, že na to mít po čase nebudu a nebo bude třeba reorganizovat moje aktivity s ohledem na moji rodinu. Každopádně jsem navyklý předávat práci tak, aby bylo jasno co, komu a jak. Aby bylo jasno, že někoho nenavezu do pasti, kterou rozpozná až dílo převezme.

Kdybyste měli slyšet můj sen, tak jím je stále skutečné farářování - třeba na nějaké malé obci s lidmi a jejich radostmi a starostmi. Nic víc; či služba v roli nemocničního kaplana, nebo práce pro studentská diskusní setkání. Mým snem je být v týmu lidí, kteří mají stejnou pracovní morálku a poslání. Nemusím a ani nechci být sám a nemusím řídit. Bylo by to určité stažení ze špičky. Možná o pár let před plánovaným stažením z důchodových důvodů. Pak bych se stáhl a psal a psal a četl a četl a povídal si s lidmi a co nejméně jim kecal do života, což nemám rád ani nyní.

Takže tak: Na těchto stránkách najdete poznámky z mých všechních dnů, zápasy a starosti, které budou doprovázet můj vývoj. Pán Bůh je pro mne živým Otcem, který mne doprovází, kárá, mění a povzbuzuje a já chci, aby jej tu bylo hodně cítit, aby byl znát více a více. Jsem taková Agentura Nula.

 

#1 Re: *Nová podoba
Daniel Kvasnicka ml., <> / 14 10 2008 - 23:49  

Pokusny komentar, hezky se nam to povedlo :)

[ Reagovat (0) ]
#2 Re: *Nová podoba
Viktor Glier, <> / 15 10 2008 - 08:45  

Pekne ostre...

[ Reagovat (0) ]
#3 Re: *Nová podoba
Fake Yeezys, <E-Mail> / 2 02 2018 - 01:59  

A galaxy themed midsole adds cosmic flair, while the laces feed into iconic coloured eyelets that pay homage to the DualShock’s action buttons. Taking care to cover all angles, Nike and PlayStation also include the PG Dynamic Theme (PlayStation and PG logos) reflected in the sock liner.

[ Reagovat (0) ]

Přidat komentář

Opište kód z obrázku.

XML kanál pro komentáře: RSS | Atom