Na okraj politické scény v Říčanech / Před komunálními volbami 2010

Občanská uskupení a politické strany přinášejí velice podobné programy, někdy téměř identické. Nicméně na jejich realizaci se nedokáží domluvit tak, aby ideu představily společně s tím, že si občan má vybrat jen malý detail: Pepíka nebo Josefa k uskutečnění - a to podle vlastní chuti. Představitelé města se nedovedou plošně shodnout celé čtyři roky, a jak se zdá, mají domluvené koalice věrných, kterými chtějí nahradit potřebu plošné domluvy. Na čele těchto věrných uskupení stojí silní jedinci, dost často recyklovaní, dokonce i proto, že byli z původní strany vymístěni pro nepřijatelnost způsobů práce. Mimo jiné proto, že se nedovedli domlouvat ani uvnitř vlastní strany a členové byli překvapováni řešeními shora. Je tohle perspektivní politika? Zdá se mi, že není. Chcete-li to dočíst, klepněte na nadpis a čtěte

Plošná dohoda na podstatných věcech být musí, ale pak skutečně se všemi. Tady jde o zásadní záležitosti existence města. Pakliže existuje dohoda několika subjektů, které dosud život města řídily, nemá to jiné zdůvodnění, než že chtějí zachovat dosavadní poměry stůj co stůj. To ovšem voliče bude stát hodně, jak jsme si všimli za poslední čtyři roky. Takové poměry totiž vytváří korupční prostředí.

Už v té sebeprezentaci jednotlivých volebních subjektů zní poměrně komicky, jak drtivá většina lídrů vykřikuje „Já, Já, Já...“ Silní jedinci na čele stran a nezávislých kandidátů vidí jen svou silnou roli. Zbytek kandidátky je upřímné křoví, rozmazané stíny v pozadí nebo oddaní pomahači. Nikoli osobnosti, jimž lze společně říkat dohromady „My“. Jistěže je důvěryhodnější tým, který umí  své „My“ opakovat i v průběhu čtyřleté služby, protože je průhledný. Bude politicky pracovat, tj. společně veřejně hledat řešení, veřejně je projednávat, zveřejňovat svá stanoviska a důvody proč tak dělá. Politická práce se zápisy a štábní kulturou, webem a dalšími nástroji je podstatná. To není výmysl sekretariátů, to je kultura občanské společnosti. To nemají dělat jen zavedené politické strany, ale i všelijaká hnutí. Pro nás voliče je to daleko podstatnější, než po kandelábrech polepené město s mrkajícími podobiznami politiků v čase kampaně.

Prosazování stejných tváří má ještě jednu chybu. Ve slušně zavedených společnostech se vychovávají nástupci, adepti politického stylu té dané strany. Mají prokazatelně zvítězit nejprve uvnitř toho uskupení (to by ale muselo nějak politicky pracovat) a pak kandidovat za celé uskupení. Chybí mi sebemenší náznak tohoto jednání. A tím je naplněn další ukazatel potenciální korupce. Pokud by cirkulace osob fungovala, pak by nevadilo, kdyby po čtyřech letech daných na oltář města, politik na konci období odstupoval. Jeho – naše společné – téma by zůstalo. Velmi často znamená politikův odchod vysvobození pro rodinu, protože politik má své vlastní zaměstnání na takové úrovni, že si rodina starostováním uškodí.

Korupce je v drtivé většině nevyšetřitelná. Respektive to, co se vyšetří, je špička ledovce, kterou uvolní stejně jakýsi pokyn shůry či selhávající koaliční partner, umožňující odkrýt a zkompromitovat úředníka či zastupitele. Jinak se všichni kryjí. Tento dálněvýchodní způsob politiky tváří bez grimas je důvodem předražených veřejně neveřejných zakázek. Pak se potěmkinovských projednávání všech podstatných otázek života města se účastní zlomek občanů. Silná pětka či šestka vždy nakonec rozhodla podle svého. Moderní metody komunitního projednávání jsou pak pro většinu občanů směšné, protože o občanské názory skutečně nejde.

Mám rád ty okamžiky, kdy se politik kasá: „Tak mi dokažte...!“ Nedokážu. To on je povinen dokazovat, že korupce nenastala, protože zachází s veřejnými zdroji. A má to dokazovat dopředu, ještě dřív, než by nastat mohla. Skutečně, absence korupce se prokazuje dopředu. Tj.: zakázky se veřejně poptávají a soutěž i smlouvy v maximální míře probíhá veřejně. Jednání s developery jsou veřejně známa, taktéž výsledky ujednání. Jistěže může být mnohé předjednáno, to diplomacie ctí a umí, ale samotný obchod musí být veřejný, hodnotitelný a zkoumatelný. Nezávislé posouzení občanskými aktivitami, odborníky z řad sousedů vynikajících profesních kvalit, to není ostuda. To je způsob, jak získat důvěru města, zájem v něm bydlet a pracovat. To je také diplomacie.

Diplomacie bývá dnes sprostým slovem a představuje nečisté a zákulisní jednání. Ale to není pravda. Ne každý, kdo se za kulisami na něčem domlouvá, jedná nečestně. Ale skrýt a zamlčet podstatné informace pro veřejnost je něco jiného než diplomacie. Je to a zůstane to lež a podvod.

 

Fotka je z představení divadélka Kos z Českých Budějovic, představení z 5. 10. 2010

#1 Re: *Na okraj politické scény v Říčanech / Před komunálními volbami 2010

For the reason that the admin of this website is working, no doubt very soon it will be
well-known, due to its feature contents.

[ Reagovat (0) ]
#2 Re: *Na okraj politické scény v Říčanech / Před komunálními volbami 2010

For the reason that the admin of this website is working,
no doubt very soon it will be well-known, due to its feature contents.

[ Reagovat (0) ]

Přidat komentář

Opište kód z obrázku.

XML kanál pro komentáře: RSS | Atom