Je třeba něco říct!

Jsem stoupenec utopie, když čekám na Boží království, které bude bez spoluúčasti. Alespoň tak to píšou v Bibli. Nicméně i tady na Zemi mám dojem, že se míjím názory těch, kteří vládnou. Obávám se, že jak socialistů, tak pravicových politiků.

Ministr financí a stratég vládní politiky Miroslav Kalousek řekl nedávno E 15 (6. 6. 2011) toto: "Více spoluúčasti a více osobní odpovědnosti. Za tu větu bývám velmi milován..." a snaží se lidem vnuknout, že mají málo spoluúčasti na životě obecných věcí. Tedy, na odpovědnost těch, kteří ze státního rozpočtu čerpají nejvíce a často na hraně zákona či za ní - třeba korupcí, na ty nemyslí. Myslí na odpovědnost těch běžných a malých. Za přerušený penězotok z obrany likviduje nedávného téměřpřítele Vondru. Navýšení příjmové kapitoly státního rozpočtu však nemůže dosáhnout jinak, než vyššími daněmi (ale protože to není jeho politické vyznání) tak to dělá s kolegou Hegerem a kolegiem VZP/ODS snižováním solidarity a nucením k placení například zatím neznámého nadstandardu zdravotní péče. Když chtěli platit i za černé plomby, je jasné, kterým směrem to půjde. Z lidí je třeba dostat více peněz a méně jim dát.

Jeho ministr zdravotnictví přesně definoval v chatu na Aktuálně.cz (14. 7. 2011) své vyznání, když řekl: "Reforma zdravotnictví se nedělá tak, že se nejdříve vyřeší problémy a pak se teprve mění pravidla, popřípadě organizace věcí. Reformní kroky se dělají právě proto, aby se nepravosti změnily." Jinými slovy obrátil běh věcí takto: "Vidím zloděje krást, nechám jej být a začnu běhat po Bauhausu, abych sehnal mříže; pak zajedu pro cement, doma vezmu vrtačku s příklepem a pak se vrátím do firmy a zjistím, že, jsou tři čtvrtiny odvezeny, protože lupič nemohl pobrat všechno najednou..." Řeknu si "Bohu díky!" (štve mne jak pan Kalousek lehko mluví o Bohu... "Jakože je Bůh nade mnou!" a podobně) a přidělám mříže. Přidělám je blbě, protože nejsem zedník. Ale vypadají pevně. Tak z toho mám radost a pochválím se! Protože reforma se dělá právě proto, aby se nemohlo krást a nepravosti se změnily!"

Fiktivní příběh ukazuje pravou podstatu věci. Cílem je – nechat rozkrást poslední zbytky zdrojů ve zdravotnictví. Obsluhovat ročně 260 miliard (rozpočet zdravotnictví) je velice lákavá možnost. Pak se mohou udělat nějaká pravidla, která budou natolik měkká, aby se dalo vždy opravit to, co by bylo v neprospěch těch, kteří těží ze státního rozpočtu a aby se umlčeli kritici.

A lidé jim to všechno zbaští a mlčí... Včetně těch zbožných. Ti se totiž za dvacet let  nezměnili, téměř úplně se starají jen o sebe. Já si myslím, že je třeba nejdříve zastavit kradení a pak dělat opravy systému. Je to utopie, stejně tak, jako touha po tom, aby se dbalo více na lidskou důstojnost a svobodu. Anarchistická utopická řešení vstávají jen díky zavilé politice pravičáků či levičáků. A díky mlčení věřících. Díky tomu pak přicházejí utopičtí vládci typu Lenina, Hitlera či Castra. Slíbí především svobodu a dodají lidem ohromnou dávku sebevědomí! A těm já na svět pomáhat nechci.

Já jsem utopista v tom, že čekám Boží království a do té doby budu politicky pracovat, domlouvat se, honit zloděje. A i když prohraju, budu se o to pokoušet zase tak, abych se mohl podívat do zrcadla. Vím, že mne to unaví a možná zničí, ale připadne mi to ještě stále více efektivní, než sedět či jen nadávat.

Společnost je opíjena rohlíkem, když se jí v reformách slibuje klacek ohromných pokut na lékaře. Jakoby viníky stavu zdravotnictví byli zhýralí zdravotníci. A v tom duchu si můžeme počkat na další populistická hesla, například bezproblémové vyrovnání státu s církvemi... Diktátorům typu Miroslava Kalouska a Václava Klause to pomůže dokonat to, co započali.

#1 Re: *Je třeba něco říct!
How do you get Achilles tendonitis?, <E-Mail> / 9 08 2017 - 08:43  

Thankfulness to my father who informed me regarding this weblog, this website is in fact remarkable.

[ Reagovat (0) ]
#2 Re: *Je třeba něco říct!
iPhone X Wallet Case, <E-Mail> / 29 09 2017 - 05:53  

Instead of coming from a hide, which of course can vary by size, shoes incorporating this material are cut from a roll. The outcome is improved manufacturing efficiency and the elimination of most of the waste associated with shoe production.

[ Reagovat (0) ]
#3 Re: *Je třeba něco říct!
choc, <E-Mail> / 30 04 2018 - 11:27  

Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to
your blog? My blog site is in the very same niche as yours and my users would really benefit from some of the information you provide here.
Please let me know if this alright with you.
Many thanks!

[ Reagovat (0) ]

Přidat komentář

Opište kód z obrázku.

XML kanál pro komentáře: RSS | Atom