Fór: Hvězdy mezi bloggery

Redakce Hospodářských novin mne vybrala mezi pět bloggerů, kterým stojí za to věnovat pozornost. Připadá mi to úsměvné. Nicméně vážím si toho. Sám bych nominoval jiné, kdyby se mne na pětici někdo ptal. Článek najdete v příloze Víkend ze dne 9. 10. 2009 s číslem 41. Pokud nejste předplatiteli HN a nebo nemáte zpřístupněn archiv, na webu si to nepřečtete. Děkuji Zuzaně Keményové, která mi tak bohatě přála v textu. Zpracovala moje odpovědi, které jsem jí poskytl. Abyste je mohli číst tak, jak jsem je dával, přikládám je do tohoto článku. Klikněte si na titul a čtěte, pokud chcete...

Dobrý den,
jmenuji se Zuzana Keményová a jsem redaktorkou Hospodářských novin. V současnosti připravujeme do naší přílohy Víkend článek o nejvlivnějších bloggerech v Česku. Udělali jsme v rámci redakce takové malé "výběrové řízení", zjišťovali jsme, kdo by tak mohl patřit do pětice nejvlivnějších českých bloggerů a vybrali jsme Vás, společně se čtyřmi dalšími. Rádi bychom udělali takový rozsáhlejší článek, v němž každého bloggera stručně představíme, i s jeho fotkou...
1) Jak dlouho už máte svůj blog, jak dlouho už jej vedete?

Pokud jde o blog IHned, tak píšu od startu, tuším v létě 2008. Jenže já píšu už dávno do svého. Šest či sedm let píšu s potěšením na svůj vlastní blog, protože se mi stal druhou kazatelnou, kde mohu slyšet názory druhých a nabízet pravidelný servis služeb slova. Teď myslím toho obyčejného i toho, jak my kazatelé říkáme, Božího slova. Tedy výkladu Bible. Vyměnil jsem už dvakrát design blogu a poslední nabízí na adrese www.danielkvasnicka.info vše, co potřebuji.

2) Jak jste se dostal k bloggerství? Tedy kdy a proč jste s bloggerstvím začal a co vás k tomu vedlo?

Asi tak, jako odpovídám na Vaše otázky. Byl jsem tehdy osloven z redakce IHned a nabídku jsem přijal. Považuji se za nepoučitelného. Moji staří učitelé mne varovali, že literární projev je pro kazatele nebezpečný. Pravda, za totality jeden z těch učitelů šel do vězení za pouhé dvě stránky poznámek ke kázání. Ale mne ten projev velice lákal. Psal jsem a psát budu.

3) Proč bloggujete nyní? Jaké důvody vás vedou k tomu, mít blog?

Když něco řeknu v rozhovoru či z kazatelny, odnese to vítr. V blogu, v eseji, kterou si stvořím, se vyjadřuji pevněji. Vím, že to může číst můj posluchač v soukromí, může na to reagovat, může mne podle toho posuzovat. Může mi odpovědět také soustředěně. Vydávám se tím sledování v běhu času, protože podle toho psaného slova může být vidět, jak se měním. Nadbíhám tím paměti, která moje názory může soudit. Může se objevit člověk, který začne: "Ale vy jste, pane faráři, před časem řekl:..."

4) Dá se říct, že se váš styl psaní, nebo témata, o kterých píšete, postupem času nějak proměnila? Pokud ano, tak jak?

Velice doufám, že se mění. Že zrají se mnou. Nicméně v blogu IHned pozoruji, že se vyjadřuji z určitého úhlu, který není dalšími bloggery příliš obsazen. Podněty ke psaní přicházejí však ze všech stran a je jich více, než článků, které stíhám psát.

5) Jaké chodí reakce na vaše články? Čtete je? Které vás potěší, co vás naopak zklame?

Odpovědi na články si samozřejmě čtu. Potěší mne každá reakce. I ta vzteklá a kritická. Anonymita poznámkářů dovoluje, aby se chovali jako dobrmani, nicméně - jen ať píší. Považuji za dobré jim někdy odpovědět. Do sporu nepůjdu, jsem ve výhodě. Já mohu psát, oni jen reagovat. Už jsem ale na témata, o kterých píšu, měl i dlouhé rozhovory, a tak mne těší, že ten čas vložený do písmenek, má nějaký smysl.

6) Kolik hodin (například týdně) bloggerství v průměru věnujete?

To je velice různé. Jsou týdny, kdy poskakuji od jedné věci ke druhé a nutnost napsat pravidelné literární útvary, které potřebuji během týdne vyplodit, mne zcela zaměstná. Nicméně u počítače prosedím většinu večerů a někdy až do noci. Psaní na blog IHned se snažím alespoň trochu plánovat. V hodinách to neumím odhadnout. Chtěl bych psát víc, nějak to vnitřně potřebuji a snad to není příliš opovážlivé říci, ale zdá se mi, že je třeba psát tak, jak píšu já.

7) Čím jste v civilním povolání? Čím se živíte?

Jsem duchovním v Církvi bratrské, kazatelem, farářem, jak by někdo řekl. Kázání v evangelické církvi je důležitou částí bohoslužeb. Lidé jsou na něj navykli, jsou nároční a čekají ode mne tradiční útvar a netradiční pojetí. Potřebují pohladit slovem, potřebují nadzvednout, chtějí po mně, abych řekl to, co se jiní bojí říct. Snažím se svoje poznámky psát tak, aby se daly publikovat. A v tom mám před jinými bloggery asi náskok, protože píšu pořád. Skoro jako novináři.

Protože jsem však ve službě poměrně malému společenství, je můj záběr širší a přiživuji se jak mohu. Zakládal jsem evropské aktivity, naposled společenství zvané místní akční skupina, které pracuje podle pravidel iniciativy LEADER, aktivně jsem pracoval na vydání měsíčníku Zápraží, který publikuje občanské sdružení, jemuž zatím ještě předseduji. Píšu také granty, spolupracuji s obcemi i dalšími neziskovkami. Je toho prostě více. Protože mi však lidí přibývá, více se vracím k duchovenské práci.

8) Kde a s kým bydlíte, co jste vystudoval, co jsou vaše koníčky, kromě bloggerství, kolik je Vám let?

Bydlím v Říčanech s manželkou a dětmi. Letos mi bude padesát let. My se naštěstí můžeme ženit a můj domov je pro mne silnou oporou. Díky mým třem synům jsem už před lety měl svoje webové stránky a bloggoval. Nesmím zapomenout na dceru, všichni jsou moji první posluchači a kritici. Podstrkují mi témata, dodávají ilustrace. Máme i jiné věci společné. Vystudoval jsem grafickou školu v Hellichově ulici na Malé Straně a odtud mám výtvarné sklony k fotografii, kresbě a malbě. Mám blízko k úpravě tisku.

Mám štěstí, že mi je moje povolání koníčkem. Moc rád jsem s lidmi, povídám si, diskutuji, čtu, dívám se na filmy, vařím, ochutnávám, cestuji...

9) Jste kazatelem v Církvi bratrské, zároveň vedete blog. Jak jde dohromady farář a bloggerství? Máte mezi "kolegy faráři" ještě někoho, kdo by byl bloggerem jako vy, nebo jste unikát?

Jistě nejsem unikát, to ne, ale přešlapoval jsem do virtuálního světa asi jako jeden z prvních. Vím o dalších z jiných církví i z té své. Někteří jsou na dalších serverech, je však možné, že tolik nepíší. Čím déle kazatel káže, tím více jej pokouší myšlenka, aby mluvil spatra, tak - rovnou. Je málo času, tak se se psaním mnozí kolegové nezdržují. A to je podle mne škoda. Bloggerství a farářování je - podle mého názoru - velice blízké sobě navzájem. Škoda, že se zaužívala představa, že se v kostele mluví jen jedním směrem, tedy z kazatelny dolů. Či, že věřící člověk má jen omezený průhled do současnosti. Nebo taky to, že křesťané jsou kvalitnější a poctivější lidé než ostatní, takže se s okolním světem a politikou nemají zdržovat. Všechny tyto pitomosti žel přežívají a mne moc baví je mýtit.

 

 

 

#1 Re: *Fór: Hvězdy mezi bloggery
Foot Issues, <E-Mail> / 9 08 2017 - 07:01  

What's up, I want to subscribe for this blog to obtain most up-to-date updates, thus where can i do it please help.

[ Reagovat (0) ]

Přidat komentář

Opište kód z obrázku.

XML kanál pro komentáře: RSS | Atom