Do roku 2011: Na všechno jsme sami

Novoroční projev pana Václava Klause, který jsem vyposlechl, patřil mezi velice slabé i v tom, že se pan Klaus nějak unaveně vyjadřoval. Jeho navyklá dikce dávající extrémní důraz na první slabiku slova docela chyběla. Naopak neopomněl užívat svůj mírně kňouravý dozvuk jednotlivých slov. Řeč tak neměla dynamiku, byla rozvláčná a nezkušeně pomalá, jakoby měl napsáno málo poznámek nebo stál před mikrofonem poprvé a myslel si, že musí čekat na dozvuk, jako v chrámě.Při přenosu do Českého rozhlasu, který jsem poslouchal, zjevně překvapil techniky svým koncem, který nikam nedošel, nedostoupal. Vyzněl doprázdna i řečnicky. Technici po chvilce ticha střihli hudbu, která se k mdlému konci projevu vůbec nehodila. Že jsou to drobnosti? Zbytečnosti? Možná, ale mně připadnou důležité.

Nejvíce mne překvapilo otevřené vyznání Klausovy víry v samotu a v sebe sama. Vlastně to dávno vím, ale zasáhlo mne to v tom vyřčeném smutku, že na všechno jsme naprosto sami a jediná naděje pro rok 2011, jediný argument proti strachu jsme my sami a naše síly, když ne jednotlivců, tak alespoň pospolitosti občanstva. Citujme přesně: „Právě to mne vede k naději, že by rok 2011 mohl být rokem dobrým a úspěšným. Nebojme se ho. Nečekejme však, že ho dobrým udělá někdo za nás. Nikdo takový není. Jsme na to jen a jedině my sami. A zdaří se nám to, budeme-li jednat ve vzájemné pospolitosti.“

Klausovo náboženství samoty, soběstačnosti a sebespásy je nutným předpokladem pro to, že Václav Klaus žije. Je totiž stejně tak přesvědčen, že soudit sebe sama bude také jen on sám, a proto projde se vším, co je mu možno vytýkat z krátké historie jeho politického působení.

A tady se spojuje ten mdlý smutek řečníka Václava Klause i ten obsah vyznávané víry. Václav Klaus je na všechno sám! A já mu velice přeju, jako soused sousedovi, aby měl možnost zjistit, že na svět i vlastní život nejsme sami, že je možno věřit v Toho, který nás je schopen zachránit a provést i nouzí a následky vlastní neskromné hlouposti. Jsem si jist, že navzdory proklamovaným křesťanským hodnotám, Václav Klaus nic o Bohu neví. Ať je  mu Pán Bůh milostiv!

#1 Re: *Do roku 2011: Na všechno jsme sami
prozaik, <> / 5 01 2011 - 17:34  

Zajímavé je, jak apoštol neoliberalismu, ( jehož klíčovými "hodnotami" jsou mj. individualismus až sobectví ), najednou vyzývá k "vzájemné pospolitosti". A zároveň mluví o tom, že "jsme sami". Takže : sami, ale spolu :-)

[ Reagovat (0) ]
#2 Re: *Do roku 2011: Na všechno jsme sami

Hello, yup this paragraph is actually nice and I have learned lot of things from it about blogging.
thanks.

[ Reagovat (0) ]

Přidat komentář

Opište kód z obrázku.

XML kanál pro komentáře: RSS | Atom