Diskuse na téma Korupce

Na svém blogu v IHned jsem v osmém pokračování Desatera napsal jen pár slov o kauze Státního fondu životního prostředí a strhla se mela... Tady si můžete přečíst začátek a diskusi pod článkem a na tomto mém osobním blogu přikládám email od pana Dana Drápala a také moji odpověď, protože to nikde jinde nebylo publikováno a já rád hovořím na veřejnosti. Kdo chce číst celý článek, ať si klikne na nadpis.
Dan Drápal píše:
Vážený pane kazateli,
Nezlobte se, ale slova o tom, že pokud si někdo vztahuje slova o kradení na pana Michálka, vy to nejste, jsou dosti chabým vysvětlení toho, co jste udělal. V této věci jste se opravdu zachoval jako bulvár. Máte opravdu navíc.
Já Vás pochopitelně nepodezírám, že kopete za ODS, nicméně lehkost, s jakou veřejně tvrdíte, že Libor Michálek hraje roli, kterou mu přisoudil někdo jiný, mně opravdu velmi zaráží.
Rovněž tvrzení, že „vůbec nic nerozkryl“. Co jste očekával od člověka, který je sám proti celému systému? O koho se měl opřít? Jak by takové rozkrytí mělo vypadat? Co bylo v jeho možnostech? Podle mne toho rozkryl velice mnoho. Samozřejmě, vím, v jaké zemi žiji, a neočekávám nějaké zázraky. Je dost možné, že vše vyšumí do ztracena. „Nebude naplněna skutková podstata trestného činu“ nebo něco podobného. Pro mě je ale jeho postoj o to cennější.
Byl jsem s Liborem Michálkem průběžně ve styku. Mluvili jsme dosti podrobně o možnostech, co dělat, a o etických dilematech, která jsou s celou věcí nevyhnutelně spjata. Snesu námitku, že měl jednat v něčem jinak (i když ji nesdílím), ale nařčení, že kope za někoho jiného nebo má nějaké postranní motivy, mě opravdu uráží.
Přeji vše dobré!
Dan Drápal

Já mu odpovídám:
Já nemíním kriminalizovat LM, tak jsem to neudělal a neudělám. Na druhou stranu přehlédnout, že způsobil kauzu, která zahýbala bezvýsledně jen tlustým střevem české politiky (všichni jsme byli odsouzeni to čuchat) a nic se nezměnilo, je také nemožné. Vláda je potvrzena. Pan prezident zazářil jako spasitel světa. No, tradiční český výsledek! Alespoň máme dárek k Vánocům! Korumpující bankéři se smějí, Langer se usmívá, jen Drobil ztratil práci, jeho poradce taky a LM možná nastoupí zpět. To je výsledek?

Nastartoval mne způsob, jakým se měl jedné straně zvyšovat kredit způsobilosti státního úředníka, tedy emaily, že LM je křesťan a je třeba na jeho podporu svolat modlitební podporu. To mi připadne jako ujeté chápání politiky jako takové. (I další aktéři kauzy jsou zajímaví křesťané, byť třeba katoličtí) Státní úředník má dost nástrojů, aby prokázal svou způsobilost. A tečka.

Pan LM nastoupil do vysoce sledovaného fondu, je státním úředníkem, byl za to přiměřeně odměněn a musí počítat s tím, že je možné být odvolán. Do do určité doby respektoval poměry, do kterých jej přivedl pan Knetig a usadil pan Drobil. Pan LM měl podezření, že se tu něco děje a hledal východisko. Až potud to respektuji. A přesto tu zůstává mnoho neznámých, aby se udělalo jasné vyhodnocení: "Drobil kradl, Knetig manipuloval, Fibinger já nevím co. A LM je čistý křesťan."

Kauza zatím probíhá tak, že úředník má nahrávky, ve kterých ochotnicky alternoval za hlídací psy demokracie. Novináři mu jen nástroje půjčili, přitom mohli jít jím nasměrováni a odvést špinavou práci (kterou nechtěla dělat BiS) tak, jak jsou k tomu předurčeni svým posláním a dělali to jindy. A dělat to také mají. Jak jsme na tom teď: Existují nahrávky, Knetigovo doznání, že to byla "legrace" a nic víc. Drobil řekne, že to byl všechno nesmysl. No, může to být ještě víc zpackanější? Paní Bučilová, jíž nemám důvod nevěřit, říká, že faktické důkazy korupce neexistují, obálky k výběru bank jsou zalepené...

Když už chtěl hrát LM roli větší, než je role státního úředníka, měl si pořizovat nahrávky a nechat dojít akt až k realizaci, pak vše zveřejnit dokonané a doložené fakty. Nebo hrdinsky "nepodepsat" a říci, že na pěti různých místech - z toho dvakrát v zahraničí - leží zvukové záznamy. A pokud "bude muset" podepsat, půjdou ven a vše se zveřejní. Udat a odejít sám! (Pogratuloval bych mu!)

A ještě může být pět dalších způsobů, v nichž by pan LM zůstal kvalitním státním úředníkem, novináři hyenami demokracie a policie orgány činnými v trestním řízení. Teď je i ta policie ve velmi nelehké situaci. Má potvrzovat veřejné mínění (které ač nic neví, ví všechno) a nebo zjištění státního úředníka či premiéra a předsedy Drobilovy strany? Místo činu dávno zdupali a znehodnotily davy zvědavců.

Nemohl se LM trochu poučit z amerického příběhu Watergate? Nemohl být více neviditelným zdrojem, podobně jako "Deep Throat"? Nebyl by vidět, ale byl by čistší.

A ještě jedna pikantnost v načasování. Kauza najednou vyjela ven ve chvíli, kdy se vládě třesou kolena a možná ji položí doktoři. Kdo to takto časoval? Proč to nemohlo proběhnout v lednu při výběru bank, když už to od září čeká? Nenapadlo Vás to vzít do souvislosti? Nemůže tedy režisér celého divadla být někde mimo reflektory?

Děkuji Vám za Vaše psaní. Dovolím si tvrdit to, co jsem tvrdil, suďte jak rozumíte.

#1 Re: *Diskuse na téma Korupce
New Yeezy Boost 350, <E-Mail> / 2 02 2018 - 02:16  

Considering the fact that these sneakers are more a work of art than anything else, I'm bummed that I can't wear them or eat them, but nothing will stop me from physically drooling over them for the rest of the day.

[ Reagovat (0) ]

Přidat komentář

Opište kód z obrázku.

XML kanál pro komentáře: RSS | Atom