Chválit, jednoznačně chválit!

Nemyslím teď na chválu lidí, i když i tam je pochvala významným prvkem vztahu. Když se v lidské činnosti něco povede, je mlčení stejně špatné, jako pohrdání. Je třeba chválit.
Já však myslím na pochvalu, která patří Pánu Bohu. Ač Tvůrce všeho nepotřebuje vyztužovat sebevědomí, je dobré jej chválit. Chválit je sloveso, a všimněte si, že není dost jasně vyjádřen jeho obsah v infinitivu. Daleko více mu rozumíme, když se začne mluvit o tom, co Pán Bůh udělal.
Pokud chcete číst dál, klikněte na nadpis. Jako u lidí: Přijdete domů a už mezi dveřmi pochválíte partnera ohodnocením vůně domova, dobře napečených buchet, voňavé pečínky. Pokud jde o manželku, nikdy nezaškodí pochválit její nové triko, úsměv, účes, rtěnku. Ohodnotíte cestou do šatny, jak si děti spontánně hrají (z dětského pokoje se line řev jako z oddělení šelem v ZOO) a chválíte tím manželku, že to vydržela a že je správně vede. Abychom si rozuměli: Chválením jdou na povrch jednotlivé činy, postoje a výsledky. A i ve špatných výsledcích je možné najít dobré věci. A člověk to potřebuje slyšet. Náš partner potřebuje, abychom mu to řekli, potřebuje slovní a možná nejen slovní vyjádření. Potřebuje to vyjádřit tělem. Protože tak se vyjadřuje vděčnost za to, že je. Psal jsem o postojích vůči manželce, ale tím jsem neřekl, že muži to nepotřebují. Chvála se odehrává v prostředí: já, ty, on, ona, ono a my, vy a oni. Nijak nezabodujete obecnými řečmi, nechytnete se žádnými infinitivy.

My jsme udělali ze chvály Boha živého nejen neosobní a neživý infinitiv, ale dokonce podstatné jméno chvála, které je vhodné leda tak do inventárního seznamu, případně přídavné jméno chválicí skupinka(nebo chválící?), což už jen dokazuje naši bezradnost a zploštění celého obsahu do nějaké novodobé liturgické podoby, která je sama o sobě účinná, i když je bez určitého obsahu. Chybí tu život. Chybí tu srozumitelnost. Chybí tu zcela určitý popis dobrých věcí. Co jen popis – ale i vnímání těchto dobrých věcí!

Pokouším se vyzvat církev ke správnému používání českého a srozumitelného jazyka. Je to jistě také povzbuzení k přemýšlení nad obsahem našich psaných textů, mluvených či zpívaných výrazů.

#1 Re: *Chválit, jednoznačně chválit!
How do you get taller in a day?, <E-Mail> / 9 08 2017 - 22:03  

I've been browsing online more than 4 hours today, yet
I never found any interesting article like yours. It's pretty worth enough
for me. Personally, if all web owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

[ Reagovat (0) ]

Přidat komentář

Opište kód z obrázku.

XML kanál pro komentáře: RSS | Atom