Církevní "restituce" v praxi

Na konferenci pořádané pod názvem obsaženým v nadpisu, kterou b.i.d. services organizovali v sále nemocnice Pod Petřínem seděli spíše advokáti církví, řádů, Lesů ČR tedy osob povinných k vydání a oprávněných k vyžádání. Ukazuje se, že celý proces není tak jednoduchý, jak by se kritikům, politikům a komentátorům zdálo. Účastníci narovnání se dostanou přirozeně do konfliktů, leckde bude muset rozhodnout soud. Ač se bude vše odehrávat bez emocí, půjde o zřetelné napětí mezi oprávněnou a povinnou osobou. Dostanou se do sevření dvou pravidel, která se na straně státu snaží naplnit práva oprávněných žadatelů i povinných k vydávání (podle §6 a 7 zákona 428/2012 Sb.). Také tvořivost úředníků může hrát důležitou roli. Mýtus o pozemkových reformách (zvl. 1921) nežije zdaleka jen ve hlavách amatérských politiků. Pastí může být také čas vyřizování výzvy k vydání (Ze šesti měsíců se lehko může stát celý rok...). To může vést k poškození a znehodnocení majetku, protože se o něj nikdo rok nebude starat. Může nastat všechno, co se dá od lidského pokolení čekat. Farnosti, biskupství a řády se musí obrnit trpělivostí a do 2.1.2014 předložit vše, co lze - maximálně vyhotovené. A nenechat si to "vrátit" snaživým úředníkem, že to "jako nebere". Výzva se nesmí vracet. To je postup mimo zákon. Oprávněný musí počítat s co nejkonzervativnější a nejpesimističtější verzí průběhu. Žádné velké naděje.
Metodika k vydávání (visí na stránkách Lesů ČR) zmenší třecí plochy mezi oprávněnou a povinnou osobou. Ač se může zdát přiliš složitá, je doporučenou a oběma stranami odsouhlasenou verzí. Tady je můj příspěvek v prezentaci a v textu ke stažení.

Za pozornost také stojí věty z materiálu zástupce ředitelky odboru církví Ministerstva kultury ČR Mgr. Aleše Chocholáče: "Pouze kombinace finanční náhrady a příspěvku může zajistit, aby došlo k finančnímu osamostatnění dotčených církví, aniž by byla jejich činnost podstatně omezena. Příspěvek pokryje, alespoň po dobu prvních tří let, běžný provoz dotčených církví. To vytváří určitý časově omezený prostor, ve kterém mohou být roční splátky finanční náhrady investovány tak, aby byl zajištěn dostatečný zdroj příjmů pro činnost dotčené církve, až se příspěvek začne snižovat, i pak, až vymizí docela..." Materiály jsou u mne k nahlédnutí.

#1 Re: *Církevní
Can you stretch to get taller?, <E-Mail> / 9 08 2017 - 22:28  

Hi would you mind stating which blog platform you're
using? I'm going to start my own blog soon but I'm
having a tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I'm looking for something
unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

[ Reagovat (0) ]

Přidat komentář

Opište kód z obrázku.

XML kanál pro komentáře: RSS | Atom