Barvy života

Pro velkopáteční vysílání Barev života, magazínu především pro seniory, jsem natáčel s paní Marií Retkovou rozhovor, který si můžete pustit 10. 4. 2009 v 11.00 hodin na ČT 1 nebo ze záznamu. Tady si přečtěte, co o tom psal server Říčansko.info a podívejte se na záznam. Na co se mne ptala?

Proč křesťané považují Velikonoce za nejvýznamnější svátek roku?
Mohly to být nakrásně Vánoce, že? A ne, jsou to Velikonoce, protože jsou zážitkem vítězství nad smrtí, vzkříšení Ježíše Krista! Apoštol Pavel, velký myslitel křesťanství prvního století, napsal v jednom z nejstarších dokumentů obsažených v Bibli, v dopise Korintským křesťanům, že pokud mají svoji víru v Krista jen pro tento život, jsou nejubožejší ze všech lidí... Křesťanství bez vzkříšení, bez Velikonoc naprosto ztrácí smysl. Stává se hezkou ale neuskutečnitelnou naukou a naivním sněním o dobru. Nebyl-li Kristus vzkříšen, pak všechno končí tupou smrtí a není žádná jiná spravedlnost.

Co vlastně oslavují?
Křesťanům na celém světě se o Velkém pátku zadrhne hrdlo, ani zvonům není dopřán hlas. Leží nám na mysli, jak hrozná je naše vina, že pro ni musel Ježíš umírat. Není to žádné oplakávání křížku, ale velká uzávěrka, účtování: má dáti-dal. Velký Pátek je dnem soudu nad zlými věcmi, které dřímou v nás. A to je velká úleva. A když se pak z hluboké sobotní noci rodí nedělní světlo a nový den, slavíme vzkříšení. Je to ohromná úleva pro naše obtěžkaná svědomí. Je to krok na cestě dopředu ve vztazích k sobě samému, k nejbližším, k lidstvu, k hodnotám života, k boji o spravedlnost a právo. Obřady Velikonoční neděle jsou takovou promocí po uplynulém roku studia, zmocňují nás k novým semestrům. Je tedy co slavit!

Jde  tedy  především o očistu duše, úlevu – může to mít  podobný význam i pro ty, kteří nevěří?
Obecně Velikonoce nabízejí rituál, obřad zprostředkovávající příchod jara. Po smrti vzkříšení a nový život. To je snad srozumitelné v tomto středoevropském prostoru každému. Je tu chvíle volna bez práce, oddych, čas pro blízké. A záleží na každém, jak hluboko si velikonoční svátky připustí.   Ve starém Izraeli každé Velikonoce obětovali Beránka, předobraz Kristův. Před obětí na něj rodina položila své ruce a vyznávala svoje hříchy. Bylo to hodně osobní. A zůstává to tak i v křesťanství. Nicméně – čím více bude těch, kteří budou osobně prožívat svou odpovědnost – tím více bude spravedlnosti, práva a pravdy ve veřejném životě, v politice, ekonomii. A to pocítí naprosto všichni.

Co je  z vašeho pohledu v životě  nejdůležitější?
Pravda. Sice si jedna z velikonočních postav – Pilát Pontský – vzdychla: „A co je vlastně pravda?“ a dodnes se to opakuje jako důkaz nepolapitelnosti  té pravdy. Pilát však Pravdu cítil velmi blízko sebe, stál před ním Ježíš, který mu byl zrcadlem té pravdy. V nedávných měsících se ukázalo, jak Pravda dobíhá naše lži. Ukázalo se, že si nelze nalhat ani peníze, že do nebe se deroucí růst má svoje limity. Po létech papouškování pouček o strmém růstu prožíváme pád na dno pravdy. Já potřebuji cítit pod nohama dno pravdy.

Někteří senioři jsou osamělí, jiné tíží sociální a finanční problémy  - jak dosáhnout toho, abychom se i ve stáří cítili dobře?
Velmi sejde na tom, co se skrývá pod tím „cítit se dobře“. Pro někoho to znamená udržet určitou příjmovou úroveň, pro někoho neztratit důležité vztahy. Já bych doporučoval všem – a jmenovitě seniorům, když o nich mluvíme – prověřit to, co se skrývá pod dobrým pocitem. Víte, zda to není jen moje sobectví, můj sen, mé chiméry. Starší lidé mají na pokání, na sestup ke dnu pravdy čas. Stáří je zralé a je moc dobře, když je nám, lidem, dopřáno. A po té prověrce dělat vše pro to, abychom toto pocitu dosáhli a pomoci druhým, aby jej získali také.

Máte nějaký konkrétní příklad – z vaší farnosti – kterým bychom mohli povzbudit naše diváky?
Pracuji v kraji za Prahou, říkám mu Zápraží. A na zápraží se odehrávají ty nejdůležitější rituály – loučíme a vítáme se zde, sedáme tu s hosty, přebíráme poštu, odkládáme deštníky a špinavé boty, obouváme nové lodičky... Zápraží je na rozhraní dvou světů. Ne nadarmo na zápraží sedávali staroušci. Takže je mi potěšením s nimi spolupracovat, setkávat se, naslouchat. A nejradši bych se rozčtrnáctil, protože bych potřeboval být zároveň na mnoha místech. Bohu díky, nejsem na to sám: V naší farnosti, v Ladově kraji a okolí, se spolu s širokou rodinou zajímavých lidí podílíme na vydávání komunitního měsíčníku Zápraží, ve kterém zprostředkováváme to společné, obecné, sousedské. Vytahujeme zajímavé pamětníky, dáváme slova a obraz jejich vzpomínkám. A zároveň se staráme o ty nejmladší, dáváme publicitu mateřským centrům a jejich statečným organizátorkám.
Máme jednoho seniora, který nám pravidelně vytváří sudoku či jiné osmu a vícesměrky, nic za to nechce, nechce být jmenován a pak je ještě v klubu seniorů s babičkami a dědečky luští o závod. No řekněte, taková vitalita?

Co byste nám všem popřál k Velikonocům – jak bychom je měli nejlépe strávit?
Kristus Pán ukázal svým učedníkům po vzkříšení probodené ruce a řekl: „Pokoj vám!“ Tak tedy mladým, znepokojeným, vykořeněným, seniorům, unaveným a nemocným - „Pokoj Vám!“


 

#1 Re: *Barvy života
Nike Air Jordan 1, <> / 26 05 2017 - 11:29  

The Nike Cortez Basic Nylon Long Beach is scheduled to release on Thurs., June 1, at select Nike retailers and accounts. Retailing for a suggested price of $75, look for the shoes to also retail at nike.com, starting at 10 a.m. on the day of release.

[ Reagovat (0) ]
#2 Re: *Barvy života

My family members all the time say that I am wasting my time here at net, except I know I am getting experience all the time by reading thes fastidious articles or reviews.

[ Reagovat (0) ]
#3 Re: *Barvy života
How do you get taller?, <E-Mail> / 29 09 2017 - 04:13  

Everything is very open with a really clear description of the challenges.
It was truly informative. Your site is extremely helpful.

Thank you for sharing!

[ Reagovat (0) ]
#4 Re: *Barvy života
How do you get taller?, <E-Mail> / 29 09 2017 - 04:13  

Everything is very open with a really clear description of the challenges.
It was truly informative. Your site is extremely helpful.
Thank you for sharing!

[ Reagovat (0) ]
#5 Re: *Barvy života
Michael Kors iPhone 8 Plus Cover, <E-Mail> / 29 09 2017 - 05:50  

It has developed a low-carbon, low-impact leather material that could become “game-changing” for both its performance and role in boosting waste diversion across its supply chain.

[ Reagovat (0) ]
#6 Re: *Barvy života
shoe lifts, <E-Mail> / 6 01 2018 - 10:40  

Currently it sounds like Expression Engine is the preferred blogging platform out there
right now. (from what I've read) Is that what you are using on your blog?

[ Reagovat (0) ]

Přidat komentář

Opište kód z obrázku.

XML kanál pro komentáře: RSS | Atom