Alfons Mucha

Měl jsem pozvánku na komentovanou prohlídku výstavy plakátů Alfonse Muchy. Protože jsem díky své hlouposti přišel o den dříve, než si měla skupina podnikatelů vyslechnout zasvěcený výklad, udělal jsem si obrázek sám. Nelituji. A to přesto, že jsem byl na výstavě "pro Japonce".

Alfons Mucha nevystavuje, vystavuje schopný obchodník, jímž není Ivan Lendl, ale ten, kdo stojí v pozadí. Každý z vystavených plakátů nabízí k tisku na plotru a můžete si jej odnést. Tedy, kdyby býval Mucha věděl, že se nad jeho kameny nemoří v litografické dílně muži míchající jemné valéry barev, ale mašina postavená na chodbě Obecního domu, byl by asi překvapen.

Muchův zápas o tvar byl hodně sponzorován fotografií. Podoby modelů se příliš neliší, snad trochu. Křivky úst jsou dost podobné, ale vždy výmluvné. Oči s pevným cílem pohledu tvoří výraz, který se jen na některých malbách či kresbách doplňuje přísvitem. Pro tisk z kamene by to byl přílišný luxus. Vypjaté křivky těla, gest a vynikající kresba ruky, jejíž prsty hrají balet. Přiznává se tím, že si Mucha nafotil spousty děvčat z pařížských barů Belle Epoque. Nikde se to o něm na výstavě neříká, ale je to tak. Byl to ostatně vynikající fotograf.


Vydřený styl dekorativního umělce a citlivost pro světlo a tvar v převodu z fotografie na papír či ve Slovanské epopeji plátno, je unikátní. Zajímalo by mne, zda prorocky viděl, že fotografie převezme i finální podobu užitého umění. Když vršil cykly fází dne, měsíců, roku či čeho ještě, do dna využíval možnosti technik litografie. Dřel. Pokud je zednářství, které šířil, především v řemesle a v úmorném aplikování zavedených procesů stavby obrazu, pak jen více zednářů... Mucha je řemeslník, dříč s nesmírně propracovaným smyslem pro ornament, ve kterém dovede donekonečna opakovat líbivý motiv a vytvářet pásy a lunety. Nepohrdne žádnou květinou. Na mnoha místech adoruje list či květ obyčejného muškátu. V tom mne potěšil, cítil jsem se jako soused z Ivančic...

#1 Re: *Alfons Mucha
wholesale football shirts, <E-Mail> / 22 04 2016 - 08:32  

Wholesale football shirts uk from China football shirts uk Wholesalers Directory. You can Online Wholesale shirt uk,adidas 2016,arsenal training shirt,spain shirt.

[ Reagovat (0) ]
#2 Re: *Alfons Mucha
Replica handbags, <E-Mail> / 22 08 2016 - 10:58  

Artist aggressive handbags are accepted handbags that may bald a arresting affinity to artist handbags but abridgement branding and in the majority of cases are not accurate mirror images.

[ Reagovat (1) ]
#2.1 Re: *Re: *Alfons Mucha
MCM iPhone X Case, <E-Mail> / 29 09 2017 - 05:59  

Innovations such as Flyleather allow Nike to retain its customers, remain profitable, and in the end, push the envelope even further in developing materials that are both high-performance and more environmentally responsible

[ Reagovat (0) ]
#3 Re: *Alfons Mucha
Yeezy Boost 350 V2 Replica, <> / 26 05 2017 - 11:17  

The Football Boots market report makes a case for investments in particular regions based on a realistic view of their regulatory environment, manufacturing dynamics and availability of skills and resources

[ Reagovat (0) ]
#4 Re: *Alfons Mucha
Yeezys For Sale, <> / 26 05 2017 - 11:18  

The Football Boots market and its dynamics are evaluated using industry leading tools and techniques. A qualitative analysis forms a sizeable portion of the research efforts as well.

[ Reagovat (0) ]
#5 Re: *Alfons Mucha
How you can increase your height?, <E-Mail> / 10 08 2017 - 02:17  

Attractive section of content. I just stumbled upon your
web site and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog
posts. Anyway I will be subscribing to your
augment and even I achievement you access consistently rapidly.

[ Reagovat (0) ]
#6 Re: *Alfons Mucha
choc, <E-Mail> / 30 04 2018 - 07:36  

Thanks for every other excellent post. Where else could anybody get that type of info in such a perfect way of
writing? I have a presentation next week, and I'm at the
look for such information.

[ Reagovat (0) ]
#7 Re: *Alfons Mucha
choc, <E-Mail> / 30 04 2018 - 07:36  

Thanks for every other excellent post. Where else could anybody get
that type of info in such a perfect way of writing?
I have a presentation next week, and I'm at the look for such information.

[ Reagovat (0) ]

Přidat komentář

Opište kód z obrázku.

XML kanál pro komentáře: RSS | Atom