A je to dobře!

Zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi je zaparkován... Ale bylo by to také dobré, kdyby pro něj bývali zvedli poslanci ruku. Tato verze návrhu zákona má své mouchy, ale je poctivá a dlouze projednávaná. Stát by na tom nijak nezchudl. Ale je to výsostně politická věc, je to ekonomická a politická záležitost. Stále to dokola tak tvrdím. Stát si řeší svůj problém. Nevyřešil si jej, beru to na vědomí.

Nemá smysl naléhat na zákonodárce, mluvit o morálce a horečnatě kalkulovat, co bude pro stát úspornější. Tanec podivných lidí z LiDem, že nemohou schvalovat zákon o narovnání, když nejsou příjmy, je komický. To, co rozhoduje, je politická vůle. A ta tu není. Zíral jsem, jak se někteří náboženští lidé snažili nadbíhat opozici a kritizovat návrh. A dost hloupě a naivně. A zíral jsem, jak se zase zbožní zastánci tohoto zákona snažili působit na svědomí státu a jeho zastupitelů. Zbytečně. Dělali to namísto slušné a faktické komunikace, rozhovorů a argumentů, tedy náboženské kampaně vysvětlovací - ne přesvědčovací. To mělo znít čtyři roky od minulého pádu návrhu zákona. A zároveň se měl majetek hlídat, protože se s ním kšeftovalo...

A bude teď také dobře, když budeme v církvích pokračovat v přípravě na samofinancování a když se také uvnitř rodiny církví a náboženských společností povede rozhovor, zda jsme ty čtyři roky nezaspali. Pokud někdo potřebuje majetek zachránit, ať se o něj soudí. Jde to, řekl ústavní soud! A je to taky dobře, jen ať se spravedlnost prokáže. A stát ať platí.

Ještě se k tomuto tématu vrátím i pro iHned, ale potřeboval jsem to rychle napsat. Líbí se mi také probuzení "upřímných poslanců", kteří jako před čtyřmi lety ti tři (Tlustý, Schwippel a Raninec) mluvili stejně pokorně o pravicových ideálech, o loajalitě k upřímnému premiérovi, o samozřejmých demokratických procesech a na naléhání novinářů se zmíní o "poháru, který přetekl". Takže je vidět, že pro skupinu dvaceti pěti tisíc lidí a jejich ekonomických zájmů šel návrh zákona do kopru. A ten pán nahoře na Hradě byl u toho kolapsu před čtyřmi lety a byl teď zase. Jen slepý to nevidí.

Možná je hodně pravdy na tom, že spojení pánů Tluchoře, Úlehly, Šťastného, Šnajdra a Rubáše s Cabrnochem, tedy jakási rodina kolem VZP a jejích miliónů, má zájem na tom, aby byli pokořeni pánové Kalousek s Hegerem, potažmo pan premiér. To proto, že jejich geniální projekt IZIP vyvětral notně státní pokladnu a čelí trestnímu oznámení. Věřil bych tomu, už pro sveřepost, se kterou by pan premiér "položil vládu", protože ví, že tito pánové z VZP se nových voleb bojí. A také se bojí odpovědnosti před zákonem. To je tedy velmi dobrá zbraň, která dovede přitlačit ke zdi. Ovšem, jaký výsledek tato válka může mít?! Ale asi to je účinné - však už pan doktor Šťastný názor přes noc změnil...

Bude to zajímavé pozorovat dále...

#1 Re: *A je to dobře!

It's the best time to make some plans for the future and
it is time to be happy. I've read this post and if I could I
want to suggest you some interesting things or suggestions.
Perhaps you could write next articles referring to this article.
I desire to read more things about it!

[ Reagovat (0) ]

Přidat komentář

Opište kód z obrázku.

XML kanál pro komentáře: RSS | Atom