Cafojka

Marie Teresie Savojská, jak jí lidově říkali lidé v okolí Cafojka, si prožila tvrdý život. Více se do její osobní historie ponořila moje Maggi a já tu rád zveřejňuji její psaní, které vyjde v Zápraží 6/2006. Ten časopis www.zaprazi.eu dřeme jako pohané a křesťané bez rozdílu církví a toužebně si přejeme, aby obstál.
Nedaleko Říčan, ukrytá v polích, na pahorku mezi čtyřmi lipami rozestavěnými do čtverce, stojí socha sv.Donáta. Tam začala jsem svůj malý výlet po stopách vévodkyně Savojské a všech jejích dobrých a osvícených skutků, které se na našem zápraží ukrývají za každám rohem.
Psal se rok 1711, když osmnáctiletá dívenka Marie Terezie Anna Felicitas z Lichtenštejna zdědila středočeská panství po svém otci. Usadila se v zámku v Kostelci nad Černými Lesy a odtud své země spravovala. Jednoho dne se pod jejími okny ubytoval kyrysnický pluk a co se nestalo, Marie se zamilovala do švarného plukovníka, ze kterého se vzápětí vyklubal synovec slavného vojevůdce a mocného generalissima Evžena Savojského.  Mladí manželé se sice pohybovali ve vídeňských kulturních kruzích, ale usadili se ve Středních Čechách a zanedlouho narodil se jim syn Evžen.
Štastné chvíle však neměly mít dlouhého trvání a první zkouška přišla roku 1729.
Při jednom z loveckých honů, které se konaly v oboře Kolodějského zámku, se vévoda Savojský nakazil neštovicemi a krátce na to na následky nemoci zemřel. Jejich jediný syn Evžen otce přežil pouze o 5 let.
Marie Terezie se octla na světě se svým zármutkem sama. O to ohnivěji se však pustila do zvelebování lichtenštejnského panství a svou péči a starostlivost věnovala zdejšímu prostému lidu.
Založila tři významné nadace na podporu chudiny, obětí hladomoru a jiných neštěstí. Pochopila, že potřeba základního vzdělání je pro obyvatelstvo zásadní, a tak školám věnovala hodně času i financí. Zajímavé je, že se svou školskou reformou o 19 let předběhla císařovnu Marii Terezii. Zřídila celou řadu nových farních škol, učitelům zajistila stabilní příjem a starosti si dělala i s takovými věcmi, jako bylo dřevo na topení. Jejím nejvýznámnějším počinem však zůstává propuštění města Kostelce z podanství roku 1736. Svou lidumilností si vysloužila přízeň obyvatelstva a poddaní ji s láskou nazývali "Cafojka". 
Kostelům a stavitelské činnosti celkově se věnovala se stejnou vervou a pochopením jako její otec. V Kostelci nad Černými Lesy dokončila přestavbu zámku, opravovala kostely a stavěla i nové, ale k jejím nejpozoruhodnějším činům patří určitě jakási síť soch sv. Donáta, které rozesela po kraji. Sv. Donát není u nás světec nijak zvlášť oblíbený, žil v chorvatském Zadaru a patřil k ochráncům přírody a rolníků. Jeho sochy v krajině prý tvořily symbolický obrazec, ale dochovalo se jich bohužel jen velmi málo. Patří mezi ně i ten náš. Z Úval nás k němu dovede stará barokní cesta roubená zrajícími třešněmi a stejně rovná cesta se ubírá také ze Škvorce. Obě cesty v polích tvoří kříž v jehož srdci stojí právě sv. Donát ve stínu starých mohutných lip.
Samotný městys Škvorec je navýsost zajímavé místo. Honosí se hned dvěma zámky a dvěma kostely. Nový zámek vypadá jako krásně opravený selský dvůr. I starý zámek je dnes obestavěn lešením. Kdysi býval rozlehlým renesančním stavením. Když jej ale vydrancovali Švédi, začal chátrat a ani stavitelské snahy Marie Terezie Savojské jej nezachránily. Po velkých úpravách v 19. stol. z něj zbylo pouze zbarokizované východní křídlo se vstupní branou. Prý se v ní za nocí prochází bílá paní, duch naší vévodkyně Savojské, která obhlíží své panství. Má na to jistě svrchované právo - vždyť o něj pečovala bezmála 60 let.

# Re: *Cafojka
choc, <shiela.lent@gmail.com> / 1 05 2018 - 10:45  

Hello! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no back up.
Do you have any solutions to prevent hackers?

Přidat komentář

Opište kód z obrázku.

XML kanál pro komentáře: RSS | Atom