Nový kostel

Na stránkách Respektu jsem našel článek o novém kostele. Je to kostel Církve bratrské. Mám proti němu mnoho námitek. Třeba, že v něm není byt správce domu, ale ploch kolem na uklízení sněhu, sekání trávy a shrnování sněhu je více než dost. Pak mne zaráží, že se kostel zakopává s betonovým skeletem do země; nemá se pak kam rozšiřovat. Ale hlavně mi vadí, že na něj nejsou peníze a ta skutečnost je podle stavitelů téměř humorná a snad i kladná při prezentaci celého projektu. Kostel se asi už musí postavit, základy jsou položeny, vybetonovány... Nicméně je to celé špatně! Co by církev měla dělat, když nebude stavět kostely?

Církev by v této chvíli měla něco dělat s panikou, která ochromuje slušné i neslušné lidi. Nedůvěřují ničemu a zalézají do svých ulit, aby nezchudli ještě více, protože úbytek na majetku je hluboce urazil a zklamal. Insolvenční poradny, to zní skoro jako nadávka, ale taková aktivita je více, než na místě.

Církev by měla mluvit o kráse pokání, protože si zatím nikdo nepřipouští, že pánbíčkáři mají podíl na krachu finančních institucí, mají podíl na přebujelém životě na dluh, a to hlavně tam, kde není z čeho splácet - přestože před pár lety existovala nezlomná víra, že Pán chce růst a prosperitu. Zatím se z Ameriky šíří takzvaná proroctví o velkých soudech, která jsou opsána ze širší škály scénářů ekonomů. Apokalyptické šílenství zatemňuje rozum ještě více, než byl. Blbost kvete přesto, že ještě není jaro.

Církev by měla mluvit o pokání i proto, že se člověka nesmírně uleví, když si připustí chybu, selhání, hřích.

Církev by měla začít využívat efektivně majetek, který má svěřen. Domy zateplovat, dělat rozpočty a definovat zbytečné ztráty. Měla by si sezvat naprosto nenáboženské ekonomy a prognostiky, kteří by jí udělali audit personální i finanční. Měla by kázat o hospodaření a učit své lidi podnikat podle starého benediktinského hesla "modli se a pracuj".

Církev by měla rozdávat! Třeba tak, že vyhlásí grantové řízení a přispěje od 10 000 třeba do výše 300 000 na projekty, ve kterých se lidská zvídavost ve víře v pravdu a lásku pouští do podnikání. Rozdávat se samozřejmě musí bez ohledu na víru či nevíru! A v podtitulu by mohlo být heslo: Podporujeme podnikání, protože ono podpoří nás. Grantové řízení církvi pomůže dělat kdekterá z institucí, které se to za poslední roky naučily.

Asi jsem z jiného světa, takže se musím stydět hned za dvě místa, kde se staví betonové skelety, aby nám - jako Církvi bratrské - udělaly ostudu před lidmi.

# Re: *Nový kostel
V.Č., <> / 10 03 2009 - 14:00  

Dobře vystiženo.

Přidat komentář

Opište kód z obrázku.

XML kanál pro komentáře: RSS | Atom